Minnen från Copenhagen Inline Challenge 2014

ClasStefan MarieMicke (600x180)
Den sjunde september var det återigen dags för det årliga maratonloppet i södra Köpenhamn. Sex stycken sjukilometers varv runt Amager-fältet (tre varv för halvmaran). I år var det drygt sexhundra deltagare. Nio tappra åkare från Stockholm Speed ställde upp sig bakom startlinjen.
Även i år rådde det stor tveksamhet över om det skulle bli regn, om man skulle välja torrväders- eller regnhjul. Vid ankomsten till Kastrup visade sig himlen vara minst sagt svårtolkad.
Klockan elva var det dags för halvmaraton, med Peter som vår klubbs representant. Tjugo minuter innan start började regna, men regnet avtog en stund efter start.
Det hala underlaget gjorde dock att många åkare trillade. Även Peter föll, men klarade sig tack och lov utan några blessyrer och kunde åka vidare utan problem.
Därefter var det dags för barnens race, tre kilometer. Inga deltagare från vår klubb.
Klockan halv två gick startskottet för maratonloppet. Vid det här laget hade asfalten nästan hunnit torka upp helt. Trångt i startfållan, många ville hitta en bra position. När starten gick tog det några sekunder innan alla kommit i rörelse. Stefan var först av oss att hitta en fri yta, komma iväg och klara första vänstersvängen utan att kroka i någon. Jag och Zoran hängde på strax efter, tätt åtföljda av Micke, Marie, Klaus, Arne och Clas.
Tempot var högt och ryckigt de första kilometerna söderut. En stund senare hittade dock folk lämpliga klungor att åka i och tempot blev jämnare. Efter att ha svängt österut i någon kilometer, går banan norrut, genom tre förrädiska rondeller innan man åter kommer fram till start/mållinjen.
I dessa rondeller hade i år Jocke Fernström (Varbergs RSK) oturen att halka på en grusfläck och falla så olyckligt att han bröt ett nyckelben och fick skrubbsår. Krya på dig, Jocke. Hoppas att du läker ihop snabbt.
Stefan åkte i en egen klunga och kom i mål först av oss. Zoran och jag åkte i samma klunga och peppade varandra under hela loppet. Micke, Marie och Klaus åkte tillsammans under större delen av loppet. Arne och Clas hittade även de egna klungor att åka i.
Efteråt var alla nio trötta, glada och nöjda med tävlingsdagen…
Vi ses i Berlin.  /Eskil
Klaus Zoran (600x480)
Nu skall de väl sitta hela loppet? Foto: Peter Brunberg.
 Namn                      Grupp              Bruttotid     GrpPlc   TotPlc
Stefan Lindblad      M 40-49 år       1:23:24          15          51
Eskil Andersson     M 40-49 år       1:26:08          18          65
Zoran Kataric         M 40-49 år       1:26:08          19          66
Michael Henning    M 60-99 år       1:27:56           4          72
Marie Ramse          K 50-59 år        1:28:40           2          86
Klaus Carlander     M 50-59 år        1:28:45         12          87
Arne Arvidsson      M 60-99 år        1:36:24         11        121
Clas Florgård         M 60-99 år         1:43:29        18        164
Halvmaraton
Peter Brunberg      M 14-99 år         0:58:30         28         43