Sollentunaloppet

Herrpallen på Sollentunaloppet 2013
Lördagens Sollentunalopp blev i herrklassen en rafflande kamp ända in på målsnöret medan damklassen var rätt förutbestämd med att en Christina skulle ta hem segern. Frågan vara bara vilken av klubbens “Christinor” det skulle bli. Det visade sig tidigt i loppet att Christina Wahlstedt skulle gå segrande ur “Christinakampen” och därmed tog en välförtjänt seger i årets Sollentunalopp. Herrloppet var mer ovisst ända in i mål. Tjuv och rackarspel i 42 km tröttade ut alla tre. Klubbens långdistansrävar Björn Drakenward och Patrik Permats gjorde allt de kunde för att försöka trötta ut Sollentunas spurtgigant Jean-Charles Mattei (som f ö kör för Speed på sommaren). På nått märkligt sätt så lyckades det och Patrik skar mållinjen nån halvsekund före Jean-Charles och tätt följt av Björn efter en kortare spurtstrid. Många andra fina Speedplaceringar i sina klasser stod bl a Domink Waluk samt  Gunnar Ö–hrneborg för. Grattis alla till ett fint genomfört lopp.

Och merparten av herrarna ska visst dubblera upp med Vikingarännet i helgen. Vi tackar Sollentuna Skridskosällskap å det ödmjukaste för denna fina skridskofest samt “uppvärmning” inför morgondagens tuffa 80 km 🙂

Damernas segerpall
Christinapallen 42 km

Herrmotion Sollentunaloppet
Herrar Motion 14 km. Trea Gunnar Ö–rneborg, Sthlm Speed

Motionsklass Sollentunaloppet
Motion 42 km. Tvåa Dominik Waluk Sthlm Speed

Christina & Donald på mållinjen
Christina och Donald i mål samtidigt!