Bildberättelse från bankett och årsmöte

Bankett 2012 topp, Foto: Klaus Carlander
Foto: Klaus Carlander.

Årsmöte och bankett hölls på Hellasgården fredagen den 30 mars. Hela 39 festsugna deltagare slöt upp för en trevlig kväll fylld av inlines- och skridskosnack.

Årsmötet genomfördes med flera viktiga punkter att diskutera/presentera. Bl a togs beslut om att klubben ska göra en elitsatsning, medlemsavgiften höjdes till 300 kr och en ny ordförande valdes: Christina Wahlstedt. Speedskaters stora pris gick i år till Helena Gustafsson (se separat nyhet). Dessutom utnämndes två hedersmedlemmar: klubbens grundare och Nr 1; Janne Herrström samt avgående ordföranden Måns Diedrichs.

Klubbens styrelse 2012 består av 8 personer, varav 7 är omvalda:
Christina Wahlstedt (ordförande), Roger Melander (kassör), Berit Olofsson (infoansvarig), Janne Andersson (tävlingsansvarig), Patrik Permats & Mimmi Belaieff (träningsansvariga), Calle von Essen och Marie Ramse (nyvald).
Ny revisor är Arne Arvidsson, och ny valberedning är Måns Diedrichs.

Efter årsmötet följde banketten med Bennys finurliga bordsplacering, god buffémat, bildspel från årets inlines- och skridskohändelser samt avtackning av Måns. Vi tackar festarrangörerna Benny Nilsson och Lars Beiersten för en mycket lyckad kväll!

Bankett2012 1, Foto: Klaus Carlander
Måns läser upp motiveringen till Janne Herrströms utnämning till hedersmedlem. Foto: Klaus Carlander.

Bankett2012 2, Foto: Klaus Carlander
Måns & Christina läser upp motiveringen till årets stora pris till Helena Gustafsson. Foto: Klaus Carlander.

Bankett2012 6, Foto: Klaus Carlander
Hedersmedlemmarnas bord… Foto: Klaus Carlander.

Bankett2012 4, Foto: Klaus Carlander
Glada festdeltagare med Svens bildspel i bakgrundenFoto: Klaus Carlander.

Bankett2012 3, Foto: Klaus Carlander
Styrelsen tackar av av Måns med blommor, ett hjulset samt en klubbjacka, som ännu bara existerar på bild i Mimmis telefon. Foto: Klaus Carlander.

Bankett2012 5, Foto: Klaus Carlander
En nöjd avgående ordförande och hedersmedlem. Foto: Klaus Carlander.