Nybörjarträningen 9 juni hölls i kalasväder!

Nybörjarträning 2009-06-09. Foto: Ulf Haase. 

Klubbens första nybörjarträning för säsongen. 

Årets första nybörjarträning hölls i värmande solsken. Tänk att solen visste att vi hade träning just då 🙂

Första halvtimmen gjorde vi biomekaniska övningar utan hjul under fötterna. Allt för att hitta vår grundposition, glidfas, frånskjut och återföring som liksom är nyckeln till vår framfart när vi åker både skridsko och inlines. Dessa moment är lättast att just börja träna på och nöta in med välknutna gympaskor och inte med inlines. Andra halvan så kom inlines på och vi utförde några olika enkla rullövningar för att fortsätta nöta in grunderna. Träningen verkade vara uppskattad av såväl nybörjare samt av de mer erfarna som deltog. Att repetera grunder är lika viktigt oavsett hur duktig man är.

När nybörjarträningen var slut tog den ordinarie träningen vid och Sven “Esset” Rudberg ledde de erfarna åkarna på en mer fartfylld historia med klunkörning och ryck medans Patrik instruerade de övriga åkarna i grundläggande klungkörningsteknik. Nyttan med drafting, att våga ligga nära, hitta takten och kliva in i en klunga osv stod på agendan. Klubbens framtid, våra unga juniorer, Moa och Martin visar alltid fina framsteg för varje träning som går. Det är sååå kul att ni är med och tränar med oss vuxna.

Vi syns nästa tidag 🙂

Nybörjarträning 2009-06-10. Mobilkamerafoto: Ulf Haase.
Mobilkamerafoto: Ulf Haase.