Céline Weiss från Team Fila gästade Stockholm Speedskaters premiärträning! (OBS! Det finns mer att läsa nu i denna artikel som är uppdaterad den 27/4)

celin-w2.jpg
Céline Weiss från Schweiz gästade Stockholm Speedskaters premiärträning.

Céline Weiss gästar just nu Stockholm under ett halvår genom studier ekonomi. Genom Ulf Haase i klubben kom Céline i kontakt med oss. I tisdags på Stockholm Speedskaters premiärträning dök Céline upp och var med och tränade. Vi bjöd in henne att bli medlem i klubben vilket hon på stående rullskridsko tacka de ja till. Måns Diedrich, klubbens nye ordförande, krävde dock att Céline ska anmäla sig som alla andra via klubbens anmälningsformulär på hemsidan, vilket Céline lovade att göra. Det är rätt Måns, vill Chad Hedrick, Jorge Botero, Pascal Briand eller för den delen Céline Weiss bli medlem så vet de exakt vart de ska skriva in sig! Det ska ju vara en ynnest att få vara med en sådan elegant klubb som Stockholm Speedskaters 😉

Céline har tävlat för proffsstallen Team Salomon och nu senast Team Fila-Mentos. Tyvärr vet vi för lite om Célines tidigare resultat mer än att hon faktiskt varit med och tävlat i Stockholm Region Inline som hon vunnit. Vi har sett att hon förkommer i resultatlistorna men vi saknar pallplaceringsuppgifter på henne. Vi hittade lite uppgifter på henne här Kathie Frys hemsida och via en artikel i Vasalöparen. Vi får helt enkelt fråga henne och återkomma om den saken. Vi hoppas givetvis att Céline ska träna med oss och tävla för oss innan hon lämnar Sverige i mitten av juni. Kanske stannar hon längre nu när hon visade sådan uppskattning för oss pojk…eh…för kaffet och Ulf Haases hembakta bullar som han bjöd alla på under kvällen.

🙂

celin-w3.jpg

Här är lite fakta hämtat från Kathie Frys hemsida Skatelog

Birth Date – January 11, 1981
Nationality – Switzerland

Pro Teams
2004 Team Fila-Mentos
2001 Swiss Team Salomon

Career Highlights
2003 Swiss Half Marathon Champion

2003 Berlin Marathon, 16:e plats, tid 1.11:29  

Celin har skrapat ihop ett stort antal medaljer på nationella tävlingar och deltagit i mängder av internationella tävlingar. Hon har 10 års erfarenhet av professionellt tävlande och tillhört landslaget under 7 år.

“NYTT SEDAN SENAST” (2007-04-27)
Erik Rosengren frågade Celin om hon kunde ge en beskrivning av sin Inlinekarriär för oss och vi fick det här svaret

“Hello Erik!
I will give it a try for the text..

I have been practising that fascinating sport for about 10 years now, doing competitions up to last year. As for the teams, I first skated with K2 for some years, before joining Salomon Switzerland in 2001 for some more seasons and in 2004 finally skating with Fila-Mentos for the last 3 seasons. During my years of competition, I was 14 years top 3 in Swiss national championships (unfortunately only once, in 2003 Swiss Half-Marathon champion :-), 7 years part of the national team, and participated in several world- and european championships.
As for my “inline-skating career-highlights”, I am not very sure what to say (and I don’t remember the exact years.. if you want, i can look them up)… maybe when I won the 111-race in Switzerland, having skated for more than 4 hours in heavy rain with horrible temperatures close to zero, that was really nice. 3 place Engadin World-Cup, in a break-up with my two Swiss friends Nadine Benz and Pia Knecht. Swiss Champion in Half Marathon in 2003, and winner of the Swiss-Ranking that year. as for my Swedish race-history: 2nd place solskenet, maybe in 2000 or 2001, 1st place in the Stockholm inline regio about 3 years ago, this is also when i fell in love with Stockholm and decided to come back… 🙂

Right now, I am for an exchange semester at the Stockholm School of Economics (studying business) – and have to go back to Switzerland in June- unfortunately… but if possible, i plan to be back in Stockholm in one year and find a job here.. great city! By the way: I really plan to learn Swedish, so, everyone, feel free to speak Swedish to me!! (even though i will understand almost nothing in the beginning…)

I am looking forward to continue training with you!

….as for additional inline-results, I have to check. I will try to give you a more complete list later on.

cheers!
céline”

///red.