Klubbmästerskap inlines, Svartsjö, 7 oktober 2012

Sprint 1000 m herrar

1 Håkan Landin 1.46.33-40p
2 Ulf Haase 1.46.71-35p
3 Stefan Lindblad 1.51.13-31p
4 Lars Henriksson 1.55.83-28p
5 John Dahl 2.00.05-26p
6 Michael Henning 2.00.55-25p
7 Sven Rudberg 2.02.05-24p
8 Eskil Andersson 2.06.08-23p
9 Björn Dyvelcrona 2.07.72-22p
10 Lasse Kärkkäinen 2.11.99-21p
11 Christer Olsén 2.15.38- 20p
12 Yngve Lind 2:26:30-19p

Sprint 1000 m damer

1 Marie Ramse 2.12.23-40p
2 Christina Wahlstedt 2.19.03-35p
3 Moa Kronborg 2.27.33-31p

Sprint 100 m barn

1 Smilla Wandelin-Rydén 16.98
2 Simon Wendelin-Rydén 17.78
3 Livia Dahl 22.25
4 Douglas Dahl 29.85

500m Barn

1 Smilla Wendelin-Rydén 1.21.69
2 Livia Dahl 1.39.00
2 Simon Wendelin-Rydén 1.39.00
3 Douglas Dahl 2.58.47

20 km herrar

1 Håkan Landin 40.28.22-40p
2 Ulf Haase 40.28.68-35p
3 Sven Rudberg 40.35.75-31p
4 Stefan Lindblad 41.51.70-28p
5 Lars Henriksson 41.52.71-26p
6 John Dahl 43.36.11-25p
7 Michael Henning 44.41.02-24p
8 Eskil Andersson 46.58.32-23p
9 Christer Olsén 47.55.4-22p
10 Björn Dyvelcrona 49.02.68-21p
11 Yngve Lind 54.12.15-20p
12 Lasse Kärkkeinen DNF

20 km damer

1 Marie Ramse 44.47.59-40p
2 Christina Wahlstedt 54.43.06-35p

10 km

1 Moa Kronborg 30.53.83-40p
2 Mimmi Belaieff 30.54.00-35p

Klubbmästerskap inlines – slutpoäng efter samtliga lopp

Poäng totalt 20 km+sprint herrar (Klubbmästerskap)

1 Håkan Landin 80p

2 Ulf Haase 70p
3 Stefan Lindblad 59p

4 Sven Rudberg 55p
5 Lars Henriksson 54p
6 John Dahl 51p
7 Michael Henning 49p
8 Eskil Andersson 46p
9 Björn Dyvelcrona 43p
10 Christer Olsén 42p
11 Yngve Lind 39p
12 Lasse Kärkkäinen 21p

Poäng totalt 20 km+sprint damer (Klubbmästerskap)

1 Marie Ramse 80p

2 Christina Wahlstedt 70p

Poäng totalt 10 km+sprint  Minimästare

1 Moa Kronborg 71p

Berlin Marathon 29 september, 42 km.

34. Ulf Haase, 1.13.40  (4:a i M50)
43. Sven Rudberg, 1.13.41  (5:a i M50)
44. Håkan Landin, 1.13.41  (6:a i M50)
68. Torbjörn Köhler, 1.13.44  (2:a i M60)
244. Mikael Mattsson, 1.18.54 (40:a i M30)
371. Roger Melander, 1.23.14  (84:a i M50)
544. Klaus Carlander, 1.26.11 (124:a i M50)
657. Lasse Kärkkäinen 1.28.05 (261:a i M40)
679. Anders Lindström, 1.28.09 (122:a i M30)
767. Eskil Andersson, 1.29.23 (307:a i M40)
770. Christer Olsén, 1.29.25 (187:a i M50)
949. Janne Andersson, 1.32.27 (57:a i M60)
181. Christina Wahlstedt, 1.32.27 (19:a i W50)
1280. Mikael Käld, 1.37.36 (338:a i M50)
1360. Zoran Kataric 1.38.32 (530:a i M40)
309. Mimmi Belaieff 1.39.38 (37:a i W50)
1608. Clas Florgård, 1.41.48  (130:a i M60)
421. Lena Persson, 1.44.20 (52:a i W50)
1747. Ö–rjan Persson, 1.44.21 (448:a  i M50)
1014. Kaili Reek, 2.09.57  (258:e i W30)

3091 åkare startade i herrarnas fitnessklass, som vanns på 1.13.25. I damernas fitnessklass startade 1481 åkare, vinnartiden var 1.13.41.

Berlin Marathon KidsCup 3000m, 29 september

7. Moa Kronborg , 0.05.41 (7:a i klass flickor 13år)

IV MaratÖ³n internacional Pamplona-Puente La Reina, 16 september

60. Torbjörn Köhler 1:25:09,961 (1:a i klass M60)

191 deltagare, resultatlista finns här.

Copenhagen Inline Challenge, 9 september

7. Henric Wangel 1:16:43
62. Klaus Carlander 1:31:23

302 deltagare, resultatlista finns här.

Marathon-SM Tidaholm 1 september

Damer Senior

2. Marie Ramse, 1:29:52

Herrar Senior

4. Henric Wangel, 1:17:08
7. Anders Lindström, 1:40:20

Herrar 45-54 år

1. Ulf Haase, 1:17:06

2. Björn Drakenward, 1:17:07

Herrar 55+

1. Torbjörn Köhler, 1:19:14

2. Sven Rudberg, 1:19:16

5. Michael Henning, 1:29:47

Resultatlista finns här.

Jurmala Spice Rollerblade, 5 Augusti

14km 

36. CarlMagnus Lundberg 30:24.70 (1:a i klass M50)

308 deltagare, resultatlista finns här.

Inline SM Karlstad 4-5 augusti

Ungdom 13-15 300m heat

3. Moa Kronborg

Damer 35-44 300m tid

 2. Christina Wahlstedt 43.5

Herrar senior 300m tid

9. Henric Wangel 31.97

Ungdom 13-15 500m heat

3. Moa Kronborg

Ungdom 13-15 3000m poäng

2. Moa Kronborg

Damer 35-44 10000m eliminering

2. Christina Wahlstedt

Herrar senior 10000m eliminering 

3. Henric Wangel

Herrar senior 10000m poäng

7. Henric Wangel

Herrar senior 500m heat

8. Henric Wangel

Resultatlista finns här.

Karlstad stadslopp, 16 juni

Damer
8. Catharina Erlich 25:36.5
Herrar
19. CarlMagnus Lundberg 21:38.3

202 herrar och 48 damer slutförde tävlingen, resultatlista finns här.

Tallinn Marathon, 3 juni

Damer 42 km
19. Marie Ramse 1.27:42 (3:a i D40)
Herrar 42 km
46. Torbjörn Köhler 1.18:20 (1:a i M60!)
89. Stefan Lindblad 1.25:46 (28:e i M40)
91. Michael Henning 1.25:51 (11:a i M50)
95. Klaus Carlander 1.25:53 (13:e i M50)

136 åkare tog sig i mål i herrklassen, 49 i damklassen. Resultatlista finns här.

Damer 14.6 km
16. Marie Ramse 31:58:70
18. Mimmi Belaieff 32:25:06
(60 åkare i denna klass.)

Flickor 1.5 km

3. Moa Kronborg 2:19:20

(6:a totalt av 42 åkare)

Prag Life Inline Tour, 20 maj, 11040 m

42. CarlMagnus Lundberg 23:19.5 (2:a av 10 i klass M50)

156 deltagare, resultatlista finns här.

Cottbuser Inlineskate Halb-Marathon, 13 maj

73. CarlMagnus Lundberg 43:14.17 (10:a i klass M50)

144 deltagare, resultatlista finns här.

 

En kommentar

Skriv en kommentar