Klubbmästerskap inlines, Svartsjö, 1 oktober 2011

Sprint 1000 m herrar

1 Stefan Lindblad 2.14.94 -40p
2 Carl von Essen 2.19.54 -35p
3 Klaus Carlander 2.31.74 -31p
4 Eskil Andersson 2.31.80 -28p
5 Björn Dyvelcrona 2.31.98 -26p
6 Jan Ask 2.35.20 -25p
7 Karim Mahdi 2.38.81 -24p
8 Mikael Parting 2.55.43 -23p

Sprint 1000 m damer

1 Karolin Palmertz Cerne 2.22.03 -40p
2 Marie Ramse 2.39.30 -35p
3 Christina Wahlstedt 2.45.11 -31p
4 Catharina Erlich 254.22 -28p

Sprint 100 m barn

1 Moa Kronborg 11.35 -40p
2 Erik Cerne 12.90 -35p
3 Karin Cerne 17.60 -31p

1 km Barn

1 Moa Kronborg 3.15.58 -40p
2 Erik Cerne 3.49.76 -35p
3 Karin Cerne 5.08.54 -31p

20 km herrar

1 Lars Lund 40.05.64 -40p
2 Carl von Essen 40.40.46 -35p
3 Stefan Nilsson 40.43.46 -31p
4 Klaus Carlander 43.27.26 -28p
5 Eskil Andersson 43.35.68 -26p
6 Björn Dyvelcrona 46.29.41 -25p
7 Jan Ask 50.02.54 -24p
8 Karim Mahdi 50.42.58 -23p
9 Mikael Parting 61.04.44 -22p
10 Stefan Lindblad DNF

20 km damer

1 Karolin Palmertz Cerne 43.24.12 -40p
2 Marie Ramse 46.29.41 -35p
3 Christina Wahlstedt 50.26.81 -31p

Klubbmästerskap inlines – slutpoäng efter samtliga lopp

Poäng totalt 20 km+sprint herrar (Klubbmästerskap)

1 Carl von Essen 70p

2 Klaus Carlander 59p
3 Eskil Andersson 54p

4 Björn Dyvelcrona 51p
5 Jan Ask 49p
6 Karim Mahdi 47p
7 Mikael Parting 45p
8 Stefan Lindblad 40p
8 Lars Lund 40p
10 Stefan Nilsson 31p

Poäng totalt 20 km+sprint damer (Klubbmästerskap)

1 Karolin Palmertz Cerne 80p

2 Marie Ramse 70p
3 Christina Wahlstedt 62p

4 Catharina Erlich 28p

Poäng totalt 1km+sprint barn (Klubbmästerskap)

1 Moa Kronborg 80p

2 Erik Cerne 70p
3 Karin Cerne 62p

Berlin Marathon 24 september, 42 km.

37. Ulf Haase, 1.13.07  (5:a i M50)
41. Håkan Landin, 1.13.07  (6:a i M50)
68. Sven Rudberg, 1.13.11  (11:a i M50)
670. CarlMagnus Lundberg, 1.27.21  (147:a i M50)
1001. Roger Melander, 1.32.24  (243:a i M50)
195. Christina Wahlstedt, 1.32.26 (24:a i W50)
1003. Janne Andersson, 1.32.26   (240:a i M50)
2262. Clas Florgård, 1.51.36  (187:a i M60)
2493. Arne Arvidsson, 1.58.19  (214:e i M60)

5281 åkare startade i herrarnas fitnessklass, som vanns på 1.12.32. I damernas fitnessklass startade 1378 åkare, vinnartiden var 1.13.31.

Marathon-SM Värmdö 11 september, 42 km.

Damer Senior

2. Marie Ramse, 1:37:24

Herrar Senior

3. Patrik Permats, 1:16:11.0

4. Henric Wangel, 1:16:12.7
6. Anders Lindström, 1:43:27.2
Johan Rudberg, DNF
Mikael Mattsson, DNF

Herrar 35-44 år
5 Eskil Andersson, 1:39:00.8

Herrar 45-54 år

1. Ulf Haase, 1:16:10.7

3. Carl von Essen, 1:21:09.9

4. Jon Jogensjö, 1:21:13.6

Herrar 55+

1. Sven Rudberg, 1:21:20.6

1. Michael Henning, 1:34:11.7
3. Klaus Carlander, 1:36:43.8

4. Yngve Lind, 1:41:12.5

Tidaholmsloppet 3 september, 30 km.

1. Johan Håmås, 53:26

2. Henric Wangel, 53:44

Fullständig resultatlista finns här.

Tartu Inline Marathon 14 augusti, 42 km.

225. CarlMagnus Lundberg 1:32.14 (14:e i klass M50)
604 deltagare gick i mål, resultatlista finns här.

12 H Inline Challange, Falkenberg 13 augusti.

Resultat tävlingsklass

2. Sthlm Speedskaters 1   217 varv

5.  Sthlm Speedskaters 2    200 varv
7. Sthlm Speedskaters 3   178 varv

Resultat motionsklass
10. Sthlm Speedskaters 4   170 varv

Pärnu Inline Marathon 3 juli, 42 km.

41. Torbjörn Köhler 1:22.11 (2:a i klass M50)
120 deltagare, resultatlista finns här.

Copenhagen Inline Challenge 19 juni, 42 km.

4. Henric Wangel 1:25.17 (1:a i klass M30)
6. Sven Rudberg 1:28.27 (3:a i klass M50)
24. Michael Henning 1:40.49 (9:a i klass M50)
67. Eskil Andersson 1:57.10 (25:a i klass M40)

Den fullständiga resultatlistan finns här.

Estland Rapla Rull 19 juni, 32 km.

42. Torbjörn Köhler 59:27.9 (3:a i M50)

Karlstad stadslopp 19 juni, 10 km.

14. Magnus Jonsson  21:32.4
16. Erik Lundqvist på 21:41.2
40. Alexander Hargelid 24:33.2

283 personer deltog, resultatlistan finns här.

SM på bana, Varberg, 4-5 juni

Klubben var representerad i följande klasser: Herrar av David Hjalmarsson och Anders Lindström; Veteran 35-44 av Magnus Jonsson; Veteran 45-54 av Aadu Männik; Veteran 55- av Torbjörn Köhler.

300 m individuell start
4. David Hjalmarsson 29.74
9. Anders Lindström 31.24
5. Magnus Jonsson 32.97

3. Aadu Männik 35.05
2. Törbjörn Köhler 33.66

10000 m poäng (herrar) /5000 m poäng (veteraner)

2. David Hjalmarsson

11. Anders Lindström
4. Magnus Jonsson

2. Aadu Männik
2. Törbjörn Köhler

500 m heat
4. Anders Lindström (B-final)
4. Magnus Jonsson

3. Aadu Männik
2. Törbjörn Köhler

10000 m eliminering (herrar) /5000 m eliminering (veteraner)

2. David Hjalmarsson

12. Anders Lindström
4. Magnus Jonsson

2. Aadu Männik
2. Törbjörn Köhler

5000 m stafett
4. Torbjörn Köhler, Magnus Jonsson, Anders Lindström
Alla resultat finns här.

Mittelrhein Marathon 28 maj, 38 km.

156. CarlMagnus Lundberg 1:16.39 (34:a av 175 i klass M50)

Tallinn Marathon 22 maj

Marathon (42.5 km, 152 deltagare):
13. David Hjalmarsson, 1:16:03
43. Håkan Landin, 1:21:36 (1a i M50)
64. Torbjörn Köhler, 1:25:18  (7a i M50)
86. Aadu Männik, 1:33:44 (11a i M50)
109. Magnus Jonsson, 1:37:23 (23a i M40)

Minimarathon (1 km, 29 deltagare):
7. Moa Kronborg, 4:28,7

Resultatlista finns här.

En kommentar

Skriv en kommentar