Klubbmästerskap inlines, Svartsjö, 9 oktober 2010

Sprint 1000 m herrar

1 Johan Håmås 1.41.72 -40p
2 Ulf Haase 1.43.00 -35p
3 Håkan Landin 1.46.04 -31p
4 Henrik Wangel 1.47.64 -28p
5 Ats Kallais 1.48.20 -26p
6 Måns Diedrichs 1.52.06 -25p
7 Patrik Permats 1.53.62 -24p
8 Sven Rudberg 1.55.57 -23p
9 Johan Cerne 1.55.72 -22p
10 Roger Melander 1.56.51 -21p
11 Anders Lindström 1.59.26 -20p
12 Magnus Karlsson 2.01.39 -19p
13 Michael Henning 2.05.22 -18p
14 Klaus Carlander 2.10.80 -17p
15 Aadu Männik 2.11.22 -16p
16 Christer Olsén 2.12.54 -15p
17 Robert Wigstrand 2.15.09 -14p
18 Jan Ask 2.20.93 -13p
19 Arne Arvidsson 2.23.94 -12p
20 Benny Nilsson 2.30.20 -11p

Sprint 1000 m damer

1 Karolin Palmertz Cerne 2.11.06 -40p
2 Christina Wahlstedt 2.24.88 -35p
3 Catharina Erlich 2.52.72 -31p

Sprint 100 m barn

1 Moa Kronborg 17.34 -40p
2 Erik Cerne 21.27 -35p
3 Karin Cerne 30.96 -31p

1 km Barn

1 Moa Kronborg 2.59.10 -40p
2 Erik Cerne 3.42.43 -35p
3 Karin Cerne 6.12.51 -31p

10 km herrar

1 Aadu Männik 23.08.03 -40p
2 Anders Lindström 24.26.81 -35p
3 Benny Nilsson 26.24.58 -31p

20 km herrar

1 Johan Håmås 38.17.14 -40p
2 Måns Diedrichs 38.30.16 -35p
3 Ulf Haase 38.30.16 -31p
4 Håkan Landin 38.30.16 -28p
5 Patrik Permats 38.31.07 -26p
6 Ats Kallais 38.33.85 -25p
7 Henrik Wangel 38.50.08 -24p
8 Lars Lund 39.02.55 -23p
9 Sven Rudberg 39.04.24 -22p
10 Johan Cerne 40.40.52 -21p
11 Roger Melander 40.43.49 -20p
12 Magnus Karlsson 41.48.01 -19p
13 Christer Olsén 45.40.40 -18p
14 Robert Wigstrand 48.39.81 -17p
15 Klaus Carlander 48.40.08 -16p
16 Henrik Malmborg 49.32.20 -15p
17 Yngve Lind 52.26.81 -14p
18 Arne Arvidsson 54.06.30 -13p
Michael Henning DNF
Jan Ask DNF

20 km damer

1 Karolin Palmertz Cerne 45.39.11 -40p
2 Christina Wahlstedt 54.24.42 -35p

Klubbmästerskap inlines – slutpoäng efter samtliga lopp

Poäng totalt 20 km+sprint herrar (Klubbmästerskap)

1 Johan Håmås 80p

2 Ulf Haase 66p
3 Måns Diedrichs 60p

4 Håkan Landin 59p
5 Henrik Wangel 52p
6 Ats Kallais 51p
7 Patrik Permats 50p
8 Sven Rudberg 45p
9 Johan Cerne 43p
10 Roger Melander 41p
11 Magnus Karlsson 38p
12 Christer Olsén 33p
13 Klaus Carlander 33p
14 Robert Wigstrand 31p
15 Lars Lund 26p
16 Arne Arvidsson 25p
17 Michael Henning 18p
18 Yngve Lind 14p
19 Jan Ask 13p

Poäng totalt 20 km+sprint damer (Klubbmästerskap)

1 Karolin Palmertz Cerne 80p

2 Christina Wahlstedt 70p
3 Catharina Erlich 31p

Poäng totalt 10 km+sprint herrar (Lilla klubbmästerskapet)

1 Aadu Männik 56p

2 Anders Lindström 55p
3 Benny Nilsson 42p

Poäng totalt 1km+sprint barn (Klubbmästerskap)

1 Moa Kronborg 80p

2 Erik Cerne 70p
3 Karin Cerne 62p

Berlin Marathon 25 september 2010

Fitnessklass herr:

34) Håkan Landin 1:24:10
43) Ulf Haase 1:24:13 (3:a i åldersklass M50)
577) Magnus Jonsson 1:40:24
745) John Adolfsson 1:43:20
1107) Janne Andersson 1:49:01
1226) Andreas Bengtsson 1:50:59
1433) Arne Arvidsson 1:53:50
2337) Clas Florgård 2:11:50
Torbjörn Köhler DNF

Fitnessklass dam:

169) Christina Wahlstedt 1:49:01

2988 herrar i mål i fitnessklassen, 1328 damer i mål i fitnessklassen. (Därutöver 193 herrar och 77 damer i mål i elitklasserna.)

Värmdörullen, Stockholm 19 september 2010

2. David Hjalmarsson, 1:01:58

4. Henric Wangel, 1:02:08
6. Håkan Landin, 1:02:14 (vinnare klass A)

E18-loppet 11 september 2010

Resultat 42 km:

3. Henric Wangel, 1:35:07

5. Carl von Essen, 1:47:05
7. Michael Henning, 1:49:27
8. Christer Olsén, 1:49:27
10. Andreas Bengtsson, 1:54:39
16. John Adolfsson, 2:05:57

Resultat 21 km:

1. Jukka Kivikoski, 50:19

2. Magnus Karlsson, 50:21
3. Carl-Magnus Lundberg, 50:21

7. Benny Nilsson, 57:45

North Shore Inline Marathon 11 september 2010

Elitklass

39. Ulf Haase, 1:17:56 (15:e plats i Elite veteran 45-54 år, vinnaren körde på 1:17:48!)
74. Patrik Permats, 1:21:58 (29:e plats i Elite men open)
92. Sven Rudberg, 1:25:10 (8:e plats i Elite grand veteran 55 år +)

Ö–ppen klass herr

182. Anders Lindström, 1:36:30 (11:e plats i M30-34)

Ö–ppen klass dam

80. Christina Wahlstedt, 1:54:18 (10:e plats i F50-54)
Elitklass: 134 herrar och 27 damer sammanräknade, öppen klass herr resp. dam: 1126 resp 776 åkare.

Tidaholms Stadslopp, 30 km, 4 september 2010

1. Johan Håmås, 54.47

SM på bana, Karlstad, 28-29 augusti 2010

HERRAR JUNIORER
300 m

2 Erik Lundqvist 31,69

10 000 m

3 Erik Lundqvist

HERRAR
300 m

2 David Hjalmarsson, 31,07

9. Anders Lindström, 33,31
10. Henric Wangel, 33,65

500 m

2 David Hjalmarsson

7. Henric Wangel
9. Anders Lindström

10 000 m eliminering

2 David Hjalmarsson

6. Henric Wangel

10 000 m poäng

2 David Hjalmarsson

6. Henric Wangel

HERRAR VETERAN 35-44 år
500 m

3 Magnus Jonsson

5 000 m poäng

3 Magnus Jonsson

HERRAR VETERAN 45-54 år
300m

1 Tobias Roos, 32,43

2 Ulf Haase, 32,59

4 Aadu Männik, 37,69

500 m

1 Ulf Haase, 55,31

2 Tobias Roos

4 Aadu Männik

5 000 m

1 Tobias Roos, 10,35

2 Aadu Männik

10 000 m

1 Tobias Roos, 21,08

2 Aadu Männik

HERRAR VETERAN 55+
300m

3 Torbjörn Köler, 35,12

500 m

3 Torbjörn Köler

5 000 m

3 Torbjörn Köler

10 000 m

3 Torbjörn Köler

STAFETT-SM 5 000 m

2 Stockholm Speedskaters lag 1 (David Hjalmarsson, Tobias Roos, Henric Wangel)

5. Stockholm Speedskaters lag 2 (Anders Lindström, Torbjörn Köhler, Magnus Jonsson)

Gdansk Marathon, 42 km, 28 augusti 2010

134. Carl-Magnus Lundberg, 1.43.23 (16:e plats i M50)

XRace’10, 21 km, Berlin, 22 augusti 2010

88. Carl-Magnus Lundberg, 44.08 (14:e plats i M50)

Marathon-SM,42 km, Kungsängen, 22 augusti 2010

Herrar senior

1. Johan Håmås, 01:16:36:25

2. David Hjalmarsson, 01:18:14:26

6. Mikael Mattsson, 01:21:27:56
7. Anders Lindström, 01:41:09:42

Herrar veteran 35-44 år

1. Patrik Permats, 01:19:35:47

5. Magnus Jonsson, 01:36:02:68
6. John Adolfsson, 01:40:29:04
7. Andreas Bengtsson, 01:48:04:18

Herrar veteran 45-54 år

1. Ulf Haase, 01:19:32:63

2. Tobias Roos, 01:19:37:90
3. Calle von Essen, 01:25:00:92

4. Johan Cerne, 01:27:43:71
6. Janne Herrström,01:40:39:24
7. Ö–rjan Persson, 01:45:34:17
Håkan Landin, DNF

Herrar veteran 55+ år

1. Torbjörn Köhler, 01:25:05:17

3. Roger Melander, 01:25:07:53

7. Christer Olsén, 01:32:07:67
10. Michael Henning, 01:34:45:21
11. Klaus Carlander, 01:40:33:40

Damer Senior

3. Karolin Palmertz – Cerne, 01:30:26:80

Damer Veteran 35-44

1. Jessica Eklöf-Swenson, 01:48:01:14

Damer Veteran 45-54

1. Christina Wahlstedt, 01:59:17:29

Tartu Inline Marathon, 36 km, Tartu 8 augusti 2010

81. Torbjörn Köhler, 1.16.05 (vinnare i M55)
779 åkare stod på startlinjen, varav 163 st bröt. Alla resultat här.

Pärnu Rullimaraton, 40 km, Pärnu 3 juli

49. Torbjörn Köhler, 1.21.20

103 åkare gick i mål.

Svenska InlineCupen, deltävling 2, Karlstad 13 juni 2010

Elit

6. David Hjalmarsson

Senior A

4. Henric Wangel
9. Anders Lindström
10. Håkan Landin

Senior C

1 Magnus Jonsson

5. Aadu Männik

Karlstad Stadslopp, 10 km, 12 juni 2010

Herrar

5. David Hjalmarsson, 17.39.5
10. Henric Wangel, 19.22.3
13. Håkan Landin, 19.36.2
20. Erik Lundqvist, 21.59.0
24. Marti Jeltsov, 22.21.4
27. Anders Lindström, 23.09.2
28. Magnus Jonsson, 23.10.2
35. CarlMagnus Lundberg, 23.35.1
38. Alexander Hargelid, 23.51.8

Damer

9. Catharina Erlich, 28.11.9

222 herrar och 64 damer gick i mål.

Tallinn Marathon, 42 km, 6 juni 2010

Herrar

9. David Hjalmarsson, 1:12:46
23. Henric Wangel, 1:19:37
25. Patrik Permats, 1:19:37
27. Sven Rudberg, 1:19:38  (vinnare i M50)
46. Torbjörn Köhler, 1:27:02  (3a i M50)
86. Aadu Männik, 1:44:10

Totalt 104 åkare slutförde loppet.

Svenska InlineCupen, deltävling 1, Stockholm, 9 maj 2010

Senior A

7. Håkan Landin
8. Staffan Bergvall
10. Anders Lindström
12. Johan Cerne
14. Karolin Palmertz Cerne
15.Christer Olsén

Senior C

1 Magnus Jonsson

4. Michael Henning
7. Catarina Ehrlich

Junior

2 Erik Lundqvist

Barn

2 Moa Kronborg
3 Erik Cerne

4. Karin Cerne

Berlin Halvmarathon, 21 km, 28 mars 2010

Herrar Fitness

87. Magnus Jonsson, 47.25
172. CarlMagnus Lundberg, 51.03

Egyptian Marathon, Luxor, 42 km, 12 februari 2010

1. Ulf Haase 1.30.09

20 åkare startade, 15 kom i mål.