Berliner Halbmarathon, 21,0975 km, 5 april 2009

Herrar fitness
186 CarlMangus Lundberg 46.27

805 åkare i herrarnas fitnessklass.
Totalt (elit + fitness) deltog 988 herrar i tävlingen. CarlMagnus kom totalt på 368:e plats.

Sweden 12h Roller, Falkenberg, 9 maj 2009

12-timmars lagstafett, 1 varv = 1843 m.

Tävlingsklass

1. Sthlm Speed lag 1 OCH lag 2, 208 varv

9. Sthlm Speed lag 3 OCH lag 4, 180 varv

11 lag deltog i tävlingsklassen.

Motionsklass
4. Sthlm Speed lag 5, 159 varv

9 lag deltog i motionsklassen.

Pärnu Rull, 30 km, Estland 17 maj 2009

47 Torbjörn Köhler 1.02.59

111 startande.

Svenska Inlinecupen, deltävling 1, Varberg, 6 juni 2009

Elit

200 m
2 David Hjalmarsson 20,66
5 Staffan Bergvall 22,84

500 m
4 David Hjalmarsson
6 Staffan Bergvall

10000 m poäng
3 David Hjalmarsson
5 Staffan Bergvall

Juniorer

200 m
3 Erik Lundqvist 22,84

500 m
2 Erik Lundqvist

5000 m
3 Erik Lundqvist

Senior Klass A

200 m
3 Ulf Haase 21,25
7 Anders Lindström 22,15

500 m
6 Ulf Haase
7 Anders Lindström

5000 m poäng
3 Ulf Haase
10 Anders Lindström

Senior Klass B

200 m
3 Esko Ekroos 23,28
4 Jan Herrström 23,47

500 m
3 Esko Ekroos

5 000 m poäng
5 Jan Herrström
7 Esko Ekroos

Senior Klass C

200 m
3 Magnus Jonsson 24,25

500 m
2 Magnus Jonsson

5000 m poäng
5 Magnus Jonsson

Stafett 5000 m

Klubbmixade lag tillåtna, ingick ej i Svenska Inlinecupen

2 Sthlm Speed lag 1 (David Hjalmarsson, Ulf Haase, Staffan Bergvall)
6 Sthlm Speed lag 2 (Erik Lundqvist, Anders Lindström, Helena Gustafson (inlånad från Skellefteå AIK Cykel))
10 Sthlm Speed lag 3 (Aadu Männik, Jan Herrström, Magnus Jonsson)

Karlstad Stadslopp, 10 km, 13 juni 2009

Tävlingen ingick som en deltävling i Svenska Inlinecupen.

Herrar

2 Johan Håmås 16.36:6

9 David Hjalmarsson 17.50,7
11 Måns Diedrichs 18.31,0
12 Sven Rudberg 18.32,2
13 Henric Wangel 18.35,7
16 Patrik Permats 18.49,4
21 Björn Larsson 19.37,5
26 Anders Lindström 20.04,2
44 Magnus Jonsson 22.42,3
45 Esko Ekroos 22.43,2
57 Aadu Männik 23.28,2
186 Andreas Sernbrandt 33.01,2

Totalt 233 åkare i mål i herrklassen.

Svenska Inlinecupen, deltävling 2, Karlstad, 14 juni 2009

Herrar Elit

500 m
6 David Hjalmarsson

1 000 m
9 David Hjalmarsson

5 000 m poäng
7 David Hjalmarsson

Senior Klass A

500 m
8 Henric Wangel
9 Anders Lindström
11 Björn Larsson

1 000 m
4 Henric Wangel
8 Björn Larsson
11 Anders Lindström

5 000 m poäng
6 Björn Larsson
7 Henric Wangel
9 Anders Lindström

Senior Klass B

500 m
5 Esko Ekroos 23,28

1 000 m
5 Esko Ekroos

5 000 m poäng
4 Esko Ekroos

Senior Klass C

500 m
3 Magnus Jonsson 24,25
4 Aadu Männik

1 000 m
4 Magnus Jonsson
6 Aadu Männik

5 000 m poäng
4 Magnus Jonsson
5 Aadu Männik

Hamburg Halbmarathon, 20,231 km, 27 juni 2009

Herrar

98 CarlMangus Lundberg 47.50

268 åkare i mål i herrklassen.

Skärgårdsloppet, 10 km, Kristinehamn 4 juli 2009

Tävlingen ingick som en deltävling i Svenska Inlinecupen.

Herrar

4 David Hjalmarsson 17.17
7 Johan Rudberg 18.15
8 Henric Wangel 18.36
10 Håkan Landin 18.38
14 Sven Rudberg 19.02
17 Anders Lindström 19.06
27 Martin Rehnström 20.50
28 Esko Ekros 21.09
38 Erik Lundqvist 22.50

Totalt 64 åkare i mål i herrklassen.

Svenska Inlinecupen, deltävling 3, Kristinehamn, 4 juli 2009

Herrar Elit

1 000 m
4 David Hjalmarsson

1 500 m
4 David Hjalmarsson

Senior Klass A

1 000 m
6 Henric Wangel
7 Håkan Landin
8 Johan Rudberg
9 Sven Rudberg
10 Anders Lindström

1 500 m
5 Henric Wangel
8 Håkan Landin
9 Sven Rudberg
10 Anders Lindström

Senior Klass B

1 000 m
3 Jan Herrström
4 Esko Ekroos

1 500 m
3 Jan Herrström
4 Esko Ekroos

Deltävling i Swiss Inline Cup, Einsiedeln, 18 km, 4 juli 2009

Herrar fitness

54 CarlMangus Lundberg 39.21

148 åkare i herrarnas fitnessklass.

Copenhagen Inline Challenge, 40 km, 26 juli 2009

Herrar

10 Henric Wangel 1.15.45
11 Sven Rudberg 1.15.46
13 Patrik Permats 1.15.50
17 Björn Larsson 1.16.06
35 Christer Olsén 1.24.48
40 Anders Lindström 1.25.43
57 Magnus Jonsson 1.30.33

Totalt 199 åkare i mål i herrklassen.

One-Eleven, 114,5 km, St Gallen, Schweiz, 16 augusti 2009

Herrar

63 Ulf Haase 3.42.54 (2:a i klassen M50)
94 Patrik Permats 3.51.21
108 Sven Rudberg 3.54.27

Totalt 490 åkare i mål i herrklassen.

Alliansloppet, 56 km, Trollhättan, 22 augusti 2009

Herrar

1 Johan Håmås 1.40.38

4 Staffan Bergvall 1.51.04

Totalt 17 åkare i mål i herrklassen.

SM på rundbana, Varberg 29 – 30 augusti 2009

HERRAR
200 m

2 Johan Håmås, 20,30
3 David Hjalmarsson 20.47

9 Staffan Bergvall 23.11

500 m

2 Johan Håmås

4 David Hjalmarsson
7 Staffan Bergvall

10 000 m poäng

1 Johan Håmås 18.28 (13 poäng) (Svensk Mästare)

2 David Hjalmarsson (9 poäng)

6 Staffan Bergvall

20 000 m eliminering

2 Johan Håmås
3 David Hjalmarsson

6 Staffan Bergvall

HERRAR JUNIORER
200 m

3 Erik Lundqvist 21,39

500 m

3 Erik Lundqvist

5 000 m poäng

3 Erik Lundqvist (2 poäng)

10 000 m eliminering

3 Erik Lundqvist

STAFETT-SM 5 000 m
Stockholm Speedskaters lag 1 (Johan Håmås, David Hjalmarsson, Ulf Haase) Diskvalificerade i finalen
Stockholm Speedskaters lag 2 (Staffan Bergvall, Torbjörn Köhler, Magnus Jonsson) Ej till final
Stockholm Speedskaters lag 3 (Anders Lindström, Esko Ekroos, Erik Lundqvist) Ej till final

RM (Riksmästerskap) på rundbana, Varberg 29 – 30 augusti 2009

HERRAR VETERANER A 30-39 år
500 m

2 Anders Lindström

5 000 m poäng

3 Anders Lindström

HERRAR VETERANER B 40-49 år
200m

4 Esko Ekroos, 24,04
5 Magnus Jonsson 24,12

500 m
4 Magnus Jonsson
5 Esko Ekroos

5 000 m poäng
4 Magnus Jonsson
5 Esko Ekros

10 000 m eliminering
4 Esko Ekros
5 Magnus Jonsson

HERRAR VETERANER C 50-59 år
200m

1 Ulf Haase 21,19 (Svensk Riksmästare)

6 Torbjörn Köhler

500 m

1 Ulf Haase 54,94 (Svensk Riksmästare)

4 Torbjörn Köhler

5 000 m poäng

1 Ulf Haase (12 poäng) (Svensk Riksmästare)

4 Torbjörn Köhler

10 000 m eliminering

1 Ulf Haase (Svensk Riksmästare)

5 Torbjörn Köhler

Tidaholms stadslopp, 30 km, 5 september 2009

1 Johan Håmås 56.30

10 åkare deltog.

SM/RM Marathon 42 km, Borlänge (Torsång), 12 september 2009

PLACERINGAR SAMMANLAGT:
2. Johan Håmås 1.14.46
4. David Hjalmarsson 1.15.04
5. Staffan Bergvall 1.15.44
8. Ulf Haase 1.17.46
11. Henrik Wangel 1.17.51
12. Tobias Roos 1.18.09
13. Patrik Permats 1.21.06
15. Måns Diedrichs 1.21.07
16. Sven Rudberg 1.21.08
18. Björn Larsson 1.25.37
20. Johan Cerne 1.25.39
21. Roger Melander 1.25.42
23. Magnus Karlsson 1.27.43
24. Carl von Essen 1.27.44
24. Christer Olsén 1.27.44
26. Torbjörn Köhler 1.27.45
27. Berit Olofsson 1.27.48
37. Michael Henning 1.38.28

PLACERINGAR PER ÅLDERSKATEGORI:

SM Senior Herr

2. Johan Håmås 1.14.46

4. David Hjalmarsson 1.15.04
5. Staffan Bergvall 1.15.44
9. Henrik Wangel 1.17.51
12. Björn Larsson 1.25.37

SM Senior Dam

3. Berit Olofsson 1.27.48

RM Veteraner 30-39 år Herr

1. Patrik Permats 1.21.06 (Svensk Riksmästare)

RM Veteraner 40-49 år Herr

1. Tobias Roos 1.18.09 (Svensk Riksmästare)

2. Måns Diedrichs 1.21.07
3. Johan Cerne 1.25.39

4 Magnus Karlsson 1.27.43
5 Carl von Essen 1.27.44

RM Veteraner 50-59 år Herr

1. Ulf Haase 1.17.46 (Svensk Riksmästare)

2. Sven Rudberg 1.21.08
3. Roger Melander 1.25.42

5. Christer Olsén 1.27.44
6. Torbjörn Köhler 1.27.45
8. Michael Henning 1.38.28

Berlin Marathon, 42,195 km, 19 september 2009

Damer fitness
65. Berit Olofsson 1.24.18
743. Christina Wahlstedt 1.50.33
839. Mimmi Belaieff 1.54.37

1586 åkare i mål.

Herrar speed
125. David Hjalmarsson 1.12.51

205 åkare i mål.

Herrar fitness
17. Ulf Haase 1.14.03 (1:a plats i ålderklass M50 fitness)
35. Patrik Permats 1:14.06
67. Sven Rudberg 1.14.10
109. Håkan Landin 1.14.18
151. Måns Diedrichs 1.14.27
320. Roger Melander 1.21.04
352. Jan-Olof Andersson 1.21.10
380. Magnus Karlsson 1.21.17
618. Torbjörn Köhler 1.25.48
763. John Adolfsson 1.28.02
776. Andreas Bengtsson 1.28.11
1074. Magnus Jonsson 1.32.07
1337. Arne Arvidsson 1.35.26
1350. Mikael Käld 1.35.34

3605 åkare i mål.

Klubbmästerskap barn, inlines, I1, Kungsängen, 27 september 2009

200 m barn

1. Moa Kronborg 0.52,26

2. Karin Palmertz Cerne 1.33,21
3. Alma Holmberg 1.50,67

1000 m barn

1. Moa Kronborg 2.54,25

2. Karin Plamertz Cerne 3.24,25

Klubbmästerskap inlines, I1, Kungsängen, 27 september 2009

(Avgjordes i samband med Svenska Inlinecupen deltävling 4, se nedan)

Sprint 500 m herrar
1. Johan Håmås 0.44,56
2. David Hjalmarsson 0.45,24
3. Anders Lindström 0.48,06
4. Björn Larsson 0.48,67
5. Henric Wangel 0.48,85
6. Håkan Landin 0.49,77
7. Johan Cerne 0.51,56
8. Roger Melander 0.52,43
9. Rickard Holmberg 0.52,54
10. Martin Törnquist 0.54,14
11. Esko Ekros 0.54,38
12. Magnus Karlsson 0.54,78
13. Magnus Jonsson 0.54,80
14. John Adolfsson 0.54,89
15. Andreas Bengtsson 0.54,93
16. Janne Ask 0.57,27
17. Michael Henning 0.58,18
18. Arne Arvidsson 0.59,02
19. Jan Sönnert 0.59,49
20. Christer Olsén 1.00,76
21. Bo Delling 1.03,72
22. Lars Bejersten 1.03,83
23. Klaus Carlander 1.03,85
24. Benny Nilsson 1.04,15
25. Lennart Ek 1.04,81

Sprint 500 m damer
1. Karolin Palmertz Cerne 0.56,14
2. Berit Olofsson 1.00,72
3. Christina Wahlstedt 1.04,56

Sprint 500 m juniorer
1. Erik Lundqvist 0.51,36

32 km herrar
1. Johan Håmås 0.56.43
2. David Hjalmarsson 0.58.04
3. Björn Drakenward 0.58.28
4. Staffan Bergvall 1.00.34
5. Tobias Roos 1.04.26
6. Henric Wrangel 1.04.45
7. Håkan Landin 1.04.46
8. Roger Mellander 1.05.42
9. Magnus Karlsson 1.08.33
10. Johan Cerne 1.09.01
11. Christer Olsén 1.10.27
12. Rickard Holmberg 1.14.01
13. Martin Törnquist 1.14.16
14. Andreas Bengtsson 1.14.27
15. John Adolfsson 1.18.10
16. Esko Ekros 1.18.13
17. Yngve Lind 1.19.18
18. Stefan Nilsson 1.21.41
19. Janne Ask 1.22.20
20. Arne Arvidsson 1.22.21
21. Jan Sönnert 1.22.24
22. Klaus Carlander 1.22.30
23. Bo Delling 1.23.50
24. Benny Nilsson 1.26.22
25. Lars Bejersten 1.26.26
26. Magnus Jonsson 1.27.52
Anders Lindström DNF
Lennart Ek DNF
Michael Henning DNF

32 km damer
1. Karolin Palmertz Cerne 1.10.20
2. Christina Wahlstedt 1.32.40
Berit Olofsson DNF

32 km juniorer
1. Erik Lundkvist

Klubbmästerskap inlines – slutpoäng efter båda loppen:

Poäng totalt herrar 32 km+sprint 500 m

1. Johan Håmås 80 poäng

2. David Hjalmarsson 70 p
3. Henric Wangel 51 p

4. Håkan Landin 49 p
5. Roger Mellander 46 p
6. Johan Cerne 45 p
7. Magnus Karlsson 41 p
7. Rickard Holmberg 41 p
9. Martin Törnquist 39 p
10. Esko Ekros 35 p
11. John Adolfsson 33 p
11. Andreas Bengtsson 33 p
13. Christer Olsén 31 p
13. Anders Lindström 31 p
13. Björn Drakenward 31 p
16. Björn Larsson 28 p
16. Staffan Bergvall 28 p
18. Janne Ask 27 p
19. Arne Arvidsson 24 p
20. Magnus Jonsson 23 p
21. Jan Sönnert 22 p
22. Bo Delling 18 p
23. Klaus Carlander 17 p
24. Lars Bejersten 15 p
25. Benny Nilsson 14 p
25. Michael Henning 14 p
25. Yngve Lind 14 p
28. Lennart Ek 6 p

Poäng totalt damer 32 km+sprint 500 m

1. Karolin Palmertz Cerne 80 poäng

2. Christina Wahlstedt 66 p
3. Berit Olofsson 35 p

Poäng totalt juniorer 32 km+sprint 500 m

1. Erik Lundkvist 80 poäng

Svenska Inlinecupen, deltävling 4, Stockholm (I1, Kungsängen), 27 september 2009

Herrar Elit

500 m
2. Johan Håmås 44,56
5. David Hjalmarsson 45,24

3 000 m
2. Johan Håmås
4. David Hjalmarsson

32 km
2. Johan Håmås 0:56:43
4. David Hjalmarsson 0:58:04

Junior

500 m
3. Erik Lundqvist 51,36

3 000 m
3. Erik Lundqvist

16,5 km
2. Erik Lundqvist 39:25

Senior Klass A

500 m
6. Anders Lindström 48,06
7. Björn Larsson 48,67
9. Henric Wrangel 48,85
12. Johan Cerne 51,56

3 000 m
7. Johan Cerne
9. Anders Lindström
10. Björn Larsson

32 km
2. Henric Wangel 1:04:45
6. Johan Cerne 1:09:01
Anders Lindström DNF

Senior Klass B

500 m
3. Esko Ekros 54,38
4. John Adolfsson 54,89
5. Andreas Bengtsson 54,93

3 000 m
4. Esko Ekroos

32 km
3. Andreas Bengtsson 1:14:27
4. John Adolfsson 1:18:10
5. Esko Ekros 1:18:13

Senior Klass C

500 m
2. Magnus Jonsson 54,80

3 000 m
2. Magnus Jonsson

32 km
4. Magnus Jonsson 1:27:52

Svenska Inlinecupen 2009 SLUTRESULTAT

Siffran inom parantes anger det antal deltävlingar åkaren deltagit i.

Herrar Elit

4. David Hjalmarsson (4) 164 poäng
6. Johan Håmås (2) 87 p
12. Staffan Bergvall (1) 34 p

Junior

3. Erik Lundqvist (3) 159

6. Andreas Sernbrandt (2) 22

Senior Klass A

6. Henrik Wangel (3) 111 poäng
9. Anders Lindström (4) 62 p
11. Ulf Haase (1) 44 p
12. Sven Rudberg (2) 37 p
13. Björn Larsson (2) 36 p
16. Johan Rudberg (1) 28 p
17. Håkan Landin (1) 26 p
18. Johan Cerne (1) 22 p
19. Måns Diedrichs (1) 22 p
22. Patrik Permats (1) 10 p

Senior Klass B

2. Esko Ekroos (4) 186 poäng

7. Jan Herrström (2) 56 p
12. Andreas Bengtsson (1) 32 p
13. John Adolfsson (1) 31 p

Senior Klass C

4. Magnus Jonsson (3) 158 poäng
10. Aadu Männik (1) 44 p

European Master Marathon Championship (Veteran-EM), 42 km, Grobnik/Rijeka, Kroatien, 11 oktober 2009

Klass M50
4. Ulf Haase 1.24.34

11 startande i denna klass.