Landsjön Runt, 12,5 km, Huskvarna, 27 april 2008

1 Johan Håmås 22.57

2 Michael Carlsson 26.54

Totalt 4 åkare

Nationaldagsspelen, Stockholm, 6 juni 2008

23,25 km Herrar tävling

1 Johan Håmås 43.02

6 Lars Lund 47.22
8 Jon Bergström 47.53
9 Staffan Bergwall 47.53
10 Björn Drakenward 48.01
12 Sven Rudberg 49.55
15 David Rusaw 52.01
22 Esko Ekroos 59.19
24 Alexander Hengelid 59.30
DNF Erik Rosengren
Totalt 24 åkare i mål i denna klass

23,25 km Herrar motion

3 Carl von Essen 53.32

4 Roger Melander 54.43
6 Rickard Holmberg 59.08
7 Janne Ask 59.10
11 Leif Klasson 1.02.42
13 Jan Sönnert 1.02.44
14 GÖ¼nther Mauermann 1.06.10
15 Ö–rjan Persson 1.07.00
16 Benny Nilsson 1.07.21
17 Johan Boström 1.07.30
24 Hans Nihlen 1.17.15
DNF John Dahl
Totalt 26 åkare i mål i denna klass

23,25 km Damer motion

DNF Lena Persson

9,3 km Herrar motion

2 Patrik Bylund 23.38
3 Erik Lundqvist 24.37

Totalt 8 åkare i mål i denna klass

9,3 km Damer motion

1 Spela Belca 25.56
2 Catharina Erlich 28.20

Totalt 4 åkare i mål i denna klass

Kids On Wheels 1000 m

2 Conrad Herrström 3.28

Totalt 8 åkare i mål i denna klass

Karlstad Stadslopp, 10 km, 14 juni 2008

Herrar

1 Johan Håmås 17:28:01

16 Sven Rudberg 19:49:40
20 Johan Rudberg 20:17:28
21 Björn Larsson 20:20:43
24 Carl von Essen 20:49:79
60 Erik Lundqvist 23:30:00
Totalt 280 åkare i mål i denna klass

Karlstad Inline Open, 14 juni 2008

500 m Herrar Elit

1 Johan Håmås

500 m Herrar B

8 Erik Lundqvist (Junior)

Skärgårdsloppet, 10 km, Kristinehamn, 5 juli 2008

Herrar

8 Björn Larsson 19:03:20
Totalt 40 åkare i mål i denna klass

Varberg Inline Open, 28 juni 2008

Herrar seniorer 500 m

1 Johan Håmås 00:48,8

Herrar klass B 500 m

5 Esko Ekroos

Herrar juniorer 500 m

2 Erik Lundqvist

Herrar seniorer 15 000 m poäng

1 Johan Håmås 29 poäng 29:25,00
DNF David Rusaw

Herrar klass B 10 000 m poäng

4 Esko Ekroos
5 Martin Törnqvist

Herrar juniorer 10 000 m

2 Erik Lundqvist

RESULTAT TOTALT (poäng)

Herrar seniorer

1 Johan Håmås 50 p

Herrar klass B

4 Esko Ekroos 29 p
6 Martin Törnqvist 16 p

Herrar juniorer

2 Erik Lundqvist 41 p

24H Rollers, (24h stafett), Bugatti racingbana, Le Mans, Frankrike, 28-29 juni 2008

Veteranklass

3 Stockholm Speedskaters 182 varv/760,76 km

Totalt 15:e plats av 532 lag (duolag och soloåkare ej medräknade.)
I laget ingick: Ulf Haase, Sven Rudberg, Erik Rosengren, Håkan Landin, Jon Jogensjö, Johan Cerne, Jonas Olofsson, Patrik Permats, Måns Diedrichs och Mårten Ajne.

Bornholm rundt, 100 km, 10 augusti 2008

3 Staffan Bergvall 3.41.50

Totalt 20 åkare i mål i herrklassen.

Tartu Inline Marathon, Estland, 36 km, 10 augusti 2008

101 Torbjörn Köhler, 1.15.56 (Segrare i klassen M55)
Totalt 547 åkare i mål i denna klass.

SM på rundbana, Varberg 9 – 10 augusti 2008

HERRAR ELIT
200 m

2 Johan Håmås, 19,93

500 m

2 Johan Håmås

10 000 m poäng

1 Johan Håmås (Svensk Mästare)

20 000 m eliminering

1 Johan Håmås, 39.10,0 (Svensk Mästare)

STAFETT-SM 10 000 m

2 Stockholm Speedskaters lag 1 (Johan Håmås, Tobias Roos, Ulf Haase)

6 Stockholm Speedskaters lag 2 (Sven Rudberg, Björn Larsson, Patrik Permats)

RM (Riksmästerskap) på rundbana, Varberg 9 – 10 augusti 2008

HERRAR VETERANER A 30-39 år
200m

3 Björn Larsson, 22,32

5 Patrik Permats, 23,75

500 m

3 Patrik Permats

4 Björn Larsson

5 000 m poäng

1 Patrik Permats, 10.32,8 (Svensk Riksmästare)

4 Björn Larsson

10 000 m eliminering

1 Björn Larsson, 20.51,0 (Svensk Riksmästare)

2 Patrik Permats

HERRAR VETERANER B 40-49 år
200m

2 Tobias Roos, 21,37

4 Ulf Haase, 21,45
5 Björn Drakenward, 23,37
6 Esko Ekroos, 23,56

500 m

3 Ulf Haase

4 Tobias Roos
5 Esko Ekroos

5 000 m poäng

2 Ulf Haase

4 Tobias Roos
5 Esko Ekros

10 000 m eliminering

2 Tobias Roos
3 Ulf Haase

Esko Ekros eliminerad
Björn Drakenward DNF

HERRAR VETERANER C 50-59 år
200m

4 Sven Rudberg, 23,95

500 m
4 Sven Rudberg

5 000 m poäng

3 Sven Rudberg

10 000 m eliminering

1 Sven Rudberg, 21.01,0 (Svensk Riksmästare)

Alliansloppet, 42 km, Trollhättan, 23 augusti 2008

(SM/RM i marathon avgjordes i samband med Alliansloppet, se nedan)

Herrar 42 km

1 Johan Håmås, 1.15.00

7 Ulf Haase, 1.22.10
8 Björn Drakenward, 1.22.20
9 Sven Rudberg, 1.24.25
10 Patrik Permats, 1.25.00,6
11 Håkan Landin, 1.25.00,7
16 Roger Melander, 1.26.11
17 Måns Diedrichs, 1.26.49
21 Björn Larsson, 1.29.27
22 Carl von Essen, 1.29.28
23 Johan Cerne, 1.31.41
25 Jan Herrström, 1.34.09
33 Christer Olsén, 1.37.57
34 Anders Lindström, 1.39.05
35 Magnus Karlsson, 1.39.08
43 Michael Henning, 1.52.03
I denna klass startade 58 åkare.

Damer 42 km

3 Berit Olofsson, 1.42.39

I denna klass startade 5 åkare.

Marathon-SM/RM, 42 km, Trollhättan, 23 augusti 2008

(Avgjordes i samband med Alliansloppet, se ovan)

SM Herrar Seniorer

1 Johan Håmås, 1.15.00 (Svensk mästare)

RM Herrar Veteraner B 30-39 år

1 Patrik Permats, 1.25.00 (Svensk Riksmästare)

2 Björn Larsson, 1.29.27

6 Anders Lindström, 1.39.05

RM Herrar Veteraner B 40-49 år

1 Ulf Haase, 1.22.10 (Svensk Riksmästare)

2 Björn Drakenward, 1.22.20
3 Håkan Landin, 1.25.00

5 Måns Diedrichs, 1.26.49
6 Carl von Essen, 1.29.28
7 Johan Cerne, 1 31.41
8 Jan Herrström, 1.34.09
9 Magnus Karlsson, 1.39.08

RM Herrar Veteraner C 50-59 år

1 Sven Rudberg, 1.24.25 (Svensk Riksmästare)

3 Roger Melander, 1.26.11

6 Christer Olsén, 1.37.57
9 Michael Henning, 1.52.03

SM Damer

3 Berit Olofsson, 1.42.39

Tidaholms Stadslopp, 30 km, 6 september 2008

3 Johan Håmås 52.48

Totalt 11 åkare i mål i denna klass

Riks 70-loppet, Sala, 20 september 2008

Ca 42 km, damer

1 Birgitta Strömbom 2.31.28

Ca 42 km, herrar

1 Johan Håmås 1.13.53

6 Ulf Haase 1.16.08
7 Tobias Roos 1.16.10
8 Björn Drakenward 1.16.11
9 Patrik Permats 1.16.12
11 Sven Rudberg 1.23.09
18 Janne Andersson 1.29.27
20 Christer Olsén 1.29.33
22 Henric Wangel 1.29.40
26 Magnus Karlsson 1.36.42
28 Michael Henning 1.37.02

Ca 21 km
4 Anders Lindström 47.09
16 Christina Wahlstedt 1.00.57

Berlin Marathon, 42 km, 27 september 2008

Herrar
290 Janne Andersson 1.20.12
408 Anders Lindström 1.22.49
906 Erik Rosengren 1.29.38
2226 Mikael Käld 1.44.15
Damer
867 Christina Wahlstedt 1.51.43

Athens to Atlanta (A2A), USA, 140 km, 5 oktober 2008

12 Ulf Haase 4.53.29
15 Patrik Permats 4.53.33
27 Sven Rudberg 5.33.58

Klubbmästerskap inlines, Svartsjö, 12 oktober 2008

Sprint 1000 m herrar
1 Johan Håmås 1.44.49 -40p
2 Johan Rudberg 1.50.93 -35p
3 Håkan Landin 1.52.53 -31p
4 Björn Larsson 1.57.37 -28p
5 Måns Diedrichs 1.59.39 -26p
6 Roger Melander 2.02.46 -25p
7 Anders Lindström 2.02.80 -24p
8 Henrik Wrangel 2.04.74 -23p
9 Christer Olsén 2.09.13 -22p
10 Magnus Karlsson 2.11.44 -21p
11 Michael Henning 2.12.51 -20p
12 Janne Andersson 2.13.42 -19p
13 Lars Henriksson 2.14.94 -18p
14 Jan Sönnert 2.15.12 -17p
15 Janne Herrström 2.16.56 -16p
16 Arne Arvidsson 2.26.74 -15p
17 Robert Wigstrand 2.26.91 -14p
18 Janne Ask 2.27.22 -13p
19 Lars Bejersten 2.34.95 -12p
20 Benny Nilsson 2.40.96 -11p
21 Stefan Westerlund 2.42.36 -10p

Sprint 1000 m damer
1 Karolin Palmertz 2.17.10 -40p
2 Berit Olofsson 2.21.86 -35p
3 Christina Wahlstedt 2.31.04 -31p
4 Catarina Erlich 3.02.54 -28p

Sprint 300 m juniorer
1 Fredrik Nordmark 0.43.55 -40p
2 August Lindquist 0.49.07 -35p
3 Moa Kronborg 0.54.25 -31p
4 Harald Lund 0.55.12 -28p

2 km juniorer
1 Fredrik Nordmark 5.36.01 -40p
2 August Lindquist 6.26.49 -35p
3 Harald Lund 7.37.97 -31p
4 Moa Kronborg 7.39.86 -28p

10 km herrar
1 Anders Lindström 21.58.01 -40p
2 Michael Henning 22.02.22 -35p
3 Owe Jansson 23.35.91 -31p

20 km herrar
1 Johan Håmås 38.15.97 -40p
2 Lars Lund 38.20.06 -35p
3 Håkan Landin 39.36.11 -31p
4 Johan Rudberg 39.48.79 -28p
5 Björn Larsson 40.15.95 -26p
6 Måns Diedrichs 40.28.10 -25p
7 Henrik Wrangel 41.59.49 -24p
8 Janne Andersson 42.00.85 -23p
9 Roger Melander 42.39.21 -22p
10 Magnus Karlsson 44.08.48 -21p
11 Christer Olsén 44.09.39 -20p
12 Janne Herrström 45.51.21 -19p
13 Yngve Lind 48.28.49 -18p
14 Rober Wigstrand 50.36.25 17p
15 Jan Sönnert 50.39.57 -16p
16 Lars Henriksson 50.55.00 -15p
17 Janne Ask 52.18.71 -14p
18 Arne Arvidsson 52.38.69 -13p
19 Benny Nilsson 52.53.35 -12p
20 Lars Bejersten 53.10.28 -11p
21 Klaus Karlander 57.38.75 -10p
22 Stefan Westerlund 64.54.92 -9p

20 km damer
1 Karolin Palmertz 45.44.08 -40p
1 Berit Olofsson 45.44.08 -40p
3 Christina Wahlstedt 58.50.51 -31p

Klubbmästerskap inlines – slutpoäng efter samtliga lopp:

Poäng totalt 20 km+sprint herrar

1 Johan Håmås 80p

2 Johan Rudberg 63p
3 Håkan Landin 62p

4 Björn Larsson 54p
5 Måns Diedrichs 51p
6 Henrik Wrangel 47p
7 Roger Melander 47p
8 Janne Andersson 42p
9 Christer Olsén 42p
10 Magnus Karlsson 42p
11 Janne Herrström 35p
12 Jan Sönnert 33p
13 Lars Henriksson 33p
14 Robert Wigstrand 31p
15 Arne Arvidsson 28p
16 Janne Ask 27p
17 Benny Nilsson 23p
18 Lars Bejersten 23p
19 Klaus Karlander 19p
20 Stefan Westerlund 19p

Poäng totalt 20 km+sprint damer

1 Karolin Palmertz 80p

2 Berit Olofsson 75p
3 Christina Wahlstedt 62p

Poäng totalt 10km+sprint

1 Anders Lindström 64p

2 Michael Henning 55p

Poäng totalt 2 km+sprint junior

1 Fredrik Nordmark 80p

2 August Lindquist 70p
3 Harald Lund 59p
3 Moa Kronborg 59p