Landsjön Runt, 12,5 km, Huskvarna, 29 april 2007

1 Björn Andersson 25.27

Totalt 8 åkare

Rhein-Main Skate-Challenge, 74 km, Frankfurt a/M, Tyskland, 1 maj 2007

40 Ulf Haase 2.23:22

Totalt 190 åkare

Inline 42 km, JÖµulumäe, Estland, 5 maj 2007

9 Aadu Männik

Nordisk Cup, deltävling 1, Varberg, 19 maj 2007

Herrar Elit

500 m
1 Johan Håmås 46,4
 
1000 m
3 Johan Håmås
 
20 000 m poäng/eleminering
1 Johan Håmås 36.54,7

Herrar Klass A

500 m
1 Björn Andersson 50,2
2 Ulf Haase
5 Michael Carlsson
6 Staffan Bergvall
 
1000 m
1 Björn Andersson 1.44,9
2 Ulf Haase
5 Michael Carlsson
6 Staffan Bergvall
 
10 000 m poäng
1 Björn Andersson 19.41,2
3 Ulf Haase
4 Michael Carlsson
6 Staffan Bergvall

Herrar Klass B

500 m
1 Anders Lindström 54,8
5 Jan Herrström
 
1000 m
1 Anders Lindström 2.02,1
6 Jan Herrström
 
5 000 m poäng 
3 Jan Herrström
5 Anders Lindström

Herrar Klass C

500 m
1 Esko Ekroos 57,6
 
1000 m
1 Esko Ekroos 2.03,2 
 
5000 m poäng/eleminering
4 Esko Ekroos

Ungdomar Herr

500 m
6 Erik Lundqvist
 
3000 m
6 Erik Lundqvist

Barn Herr

200 m
3 Andreas Sernbrandt
 
500 m
2 Andreas Sernbrandt

Nordisk Cup, deltävling 2, Stockholm, 6 juni 2007

Herrar Elit

500 m
2 Johan Håmås
11 Björn Andersson
 
1000 m
3 Johan Håmås
10 Björn Andersson
 
23,25 km
(Genomfördes inom ramen för Nationaldagsspelen. Redovisas nedan.)

Herrar Klass A

500 m
2 Ulf Haase
3 Jukka Kivikoski
5 Tobias Roos 
7 Erik Rosengren 58:72
8 Johan Cerne
9 Sven Rudberg
10 Staffan Bergvall
 
1000 m
2 Ulf Haase
3 Tobias Roos
4 Erik Rosengren
5 Jukka Kivikoski
8 Sven Rudberg Stockholm
9 Johan Cerne Stockholm
10 Staffan Bergvall
 
23,25 km
(Genomfördes inom ramen för Nationaldagsspelen. Redovisas nedan.)

Herrar Klass B

500 m
1 Anders Lindström 58:22
5 Björn Larsson
10 Martin Törnqvist
 
1000 m
1 Anders Lindström 2.01:37
8 Martin Törnqvist
10 Tom Meyerson Goldschmidt
11 Björn Larsson
13 Jan Sönnert
14 Jan Klasson
 
23,25 km
(Genomfördes inom ramen för Nationaldagsspelen. Redovisas nedan.)

Herrar Klass C

500 m
1 Esko Ekroos 1:01:81
7 Aadu Männik 1:06:68
 
1000 m
2 Aadu Männik
6 Esko Ekroos
 
23,25 km
(Genomfördes inom ramen för Nationaldagsspelen. Redovisas nedan.)

Ungdomar Herr

500 m
2 Erik Lundqvist
3 Alfred Lifwergren
 
1000 m
2 Erik Lundqvist
3 Alfred Lifwergren 

Nationaldagsspelen, Stockholm, 6 juni 2007

23,25 km Herrar tävling

1 Johan Håmås 43.54.16 (NC Herrar Elit)

7 Björn Andersson 44.32.19 (NC Herrar Elit)
11 Lars Lund 46.56.11
12 Johan Magnius 46.59.95
14 Ulf Haase 47.50.17 (NC Herrar Klass A)
15 Erik Rosengren 48.01.17 (NC Herrar Klass A)
17 Staffan Bergvall 48.02.14 (NC Herrar Klass A)
18 Tobias Roos 48.20.12 (NC Herrar Klass A)
19 Jukka Kivikoski 48.29.13 (NC Herrar Klass A)
20 Sven Rudberg 48.29.16 (NC Herrar Klass A)
23 Måns Diedrichs 51.09.09
25 Patrik Permats 51.17.03
26 Johan Cerne 51.58.11 (NC Herrar Klass A)
28 Tom Meyersson Goldschmidt  52.22.02 (NC Herrar Klass B)
29 Antonio Gozzo 52.24.03 (NC Herrar Klass A)
33 Christer Olsén 52.27.20
34 Mårten Ajne 52.28.21
36 Björn Larsson 52.36.19 (NC Herrar Klass B)
39 Martin Törnqvist 56.30.08 (NC Herrar Klass B)
41 Anders Lindström 56.42.14 (NC Herrar Klass B)
44 Aadu Männik 58.41.20 (NC Herrar Klass C)
46 Esko Ekros 62.19.16 (NC Herrar Klass C)
18 Jan Sönnert 62.43.14 (NC Herrar Klass B)
52 Jan Klasson 64.51.20 (NC Herrar Klass B)
Totalt 53 åkare i mål i denna klass

23,25 km Damer tävling

3 Céline Weiss 52.18.01 (NC Damer Elit)

Totalt 3 åkare i mål i denna klass

23,25 km Herrar motion

1 Björn Drakenward 47.12.11

2 Mika Vähäkangas 52.07.15

7 Roger Melander 55.58.19
8 Carl von Essen 56.24.20
9 Stefan Regén 59.41.14
10 Mikael Henning 60.41.01
16 Benny Nilsson 66.07.11
19 Mikael Käld 68.33.15
DNF Per Thundahl
DNF Leif Klasson
Totalt 26 åkare i mål i denna klass

9,3 km Herrar motion

1 Kristofer Törnqvist 23.14.11

4 Per Eriksson 26.19.02
Totalt 12 åkare i mål i denna klass

9,3 km Damer motion

2 Lena Häggqvist 28.08.21

Totalt 6 åkare i mål i denna klass

Kids On Wheels 1000 m

1 Erik Lundqvist

2 Alfred Liwfengren
3 Fredrik Nordmark

4 Andreas Sernbrandt
6 August Ajne
Totalt 10 åkare i mål i denna klass

Eurosport Vättern Inline Race, 30 min + 3 varv, Motala, 13 juni 2007

1 Johan Håmås

6 Björn Andersson
Totalt 8 åkare

Nordisk Cup, deltävling 3, Karlstad, 16 juni 2007

Herrar Elit

500 m
2 Johan Håmås
 
1000 m
1 Johan Håmås
 
10 km
(Genomfördes inom ramen för Karlstad Stadslopp. Redovisas nedan.)

Herrar Klass A

500 m
3 Jukka Kivikoski
4 Ulf Haase
5 Rrik Rosengren
 
1000 m
2 Ulf Haase
4 Jukka Kivikoski
5 Erik Rosengren
 
10 km
(Genomfördes inom ramen för Karlstad Stadslopp. Redovisas nedan.)

Herrar Klass B

500 m
2 Anders Lindström
4 Björn Larsson
 
1000 m
1 Anders Lindström
4 Björn Larsson
 
10 km
(Genomfördes inom ramen för Karlstad Stadslopp. Redovisas nedan.)

Herrar Klass C

500 m
1 Esko Ekroos
 
1000 m
1 Esko Ekroos
 
10 km
(Genomfördes inom ramen för Karlstad Stadslopp. Redovisas nedan.)

Barn Herr

200 m
1 Erik Lundqvist

500 m
1 Erik Lundqvist

Karlstad Stadslopp, 10 km, 16 juni 2007

1 Johan Håmås 16:58 (NC Herrar Elit)

10 Ulf Haase 19:16,12 (NC Herrar Klass A)
11 Erik Rosengren 19:16,68 (NC Herrar Klass A)
12 Jukka Kivikoski 19:17,76 (NC Herrar Klass A)
15 Staffan Bergvall 19:38 (NC Herrar Klass A)
19 Björn Larsson 20:22 (NC Herrar Klass B)
31 Anders Lindström 21:03 (NC Herrar Klass B)
60 Aadu Männik 23:20 (NC Herrar Klass C)
66 Esko Ekros 23:37 (NC Herrar Klass C)
118 Erik Lundqvist 26:00 (NC Klass Barn Herrar)

Stockholm Summer Games Inlines för barn, 1500 m, 30 juni 2007

1 Fredrik Nordmark, 8 år, 4:47 min

Nordisk Cup, deltävling 4, Oslo, 1 juli 2007

Herrar Elit

500 m
2 Johan Håmås

1000 m
1 Johan Håmås

10 000 m poäng/eleminering
1 Johan Håmås

Herrar Klass A

500 m
3 Ulf Haase

1000 m
2 Ulf Haase

10 000 m poäng
2 Ulf Haase

Herrar Klass B

500 m
2 Anders Lindström
4 Björn Larsson

1000 m
4 Björn Larsson
5 Anders Lindström

5 000 m poäng
1 Björn Larsson
4 (delad) Anders Lindström

Herrar Klass C

500 m
3 Aadu Männik
4 Esko Ekroos

1000 m
3 Esko Ekroos
6 Aadu Männik

5000 m poäng
3 Aadu Männik
5 Esko Ekroos

Barn Herr

200 m
? Andreas Sernbrandt (plac ej redovisad)

500 m
? Andreas Sernbrandt (plac ej redovisad)

NORDISK CUP 2007, TOTALT

Herrar Elit

1 Johan Håmås 196 poäng

19 Björn Andersson 20 poäng (bytte till denna klass under pågående cup)

Damer Elit

11 Céline Weiss 22 poäng

Herrar Klass A

2 Ulf Haase 169 poäng

4 Erik Rosengren 83 p
5 Jukka Kivikoski 79 p
6 Björn Andersson 70 p (bytte till elitklass under pågående cup)
7 Staffan Bergvall 67 p
9 Michael Carlsson 39 p
10 Tobias Roos 37 p
12 Sven Rudberg 18 p
14 Johan Cerne 15 p
16 Antonio Gozzo 3 p

Herrar Klass B

2 Anders Lindström 167 poäng

5 Björn Larsson 125 p
9 Jan Herrström 40 p
14 Tom Meyerson 26 p
16 Martin Törnqvist 18 p
18 Jan Sönnert 3 p
19 Jan Klasson 2 p

Herrar Klass C

1 Esko Ekroos 174 poäng

4 Aadu Männik 145 p

Tunaturen, 28 km, Torsång (Borlänge), 7 juli 2007

Herrar tävling

3 Björn Drakenward 52:30

5 Ulf Haase 53:06
6 Erik Rosengren 53:12
7 Jukka Kivikoski 53:16,20
8 Sven Rudberg 53:16,63
9 Staffan Bergvall 53:17,32
13 Patrik Permats 56:57
14 Björn Larsson 56:58
15 Christer Olsén 57:00

Herrar motion

4 Jan-Olof Andersson 1:01:52
8 Frank Troberg 1:06:05
9 Jan Sönnert 1:08:51
11 Johan Boström 1:10:01

Damer motion

2 Christina Wahlstedt 1:22:57

Bornholm rundt, 100 km, 12 augusti 2007

1 Johan Håmås 3:09:34

8 Sven Rudberg 3:36:28
12 Patrik Permats 3:36:32
20 Christer Olsén, 3:56:25
30 Jan-Olof Andersson 4:26:18

Bornholm Marathon, 42 km, 12 augusti 2007

Damer
5 Christina Wahlstedt 2:05:27

Alliansloppet, 56 km, Trollhättan, 18 augusti 2007

1 Johan Håmås 1:52:09

4 Staffan Bergvall 2:01:18
5 Björn Drakenward 2:03:57
6 Sven Rudberg 2:09:43
8 Jan Herrström 2:25:53
DNF Erik Rosengren
DNF Björn Andersson

SM på rundbana, Varberg 19 augusti 2007

HERRAR ELIT
200 m

1 Johan Håmås, 19,79 (Svensk Mästare)

500 m

1 Johan Håmås, 46,98 (Svensk Mästare)

20 000 m eliminering

1 Johan Håmås, 40:42,72 (Svensk Mästare)

JUNIORER
200 m

4 Erik Lundqvist, 24,21

500 m
4 Erik Lundqvist

10 000 m

3 Erik Lundqvist

STAFETT-SM 10 000 m

1 Stockholm Speedskaters lag 1, 16:49,5 (Svenska Mästare: Johan Håmås, Tobias Roos, Ulf Haase)

5 Stockholm Speedskaters lag 2 (Esko Ekroos, Aadu Männik, Erik Lundqvist)

RM (Riksmästerskap) på rundbana, Varberg 19 augusti 2007

HERRAR VETERANER B 40-49 år
200m

1 Ulf Haase, 21,48 (Svensk Riksmästare)

2 Tobias Roos, 21,78

4 Aadu Männik, 24,36
5 Esko Ekroos, 24,50

500 m

1 Ulf Haase 51,56 (Svensk Riksmästare)

2 Tobias Roos

4 Esko Ekroos
5 Aadu Männik

10 000 m eliminering

1 Tobias Roos, 20:12,2 (Svensk Riksmästare)

2 Ulf Haase

5 Aadu Männik
6 Esko Ekros

Tidaholms Stadslopp, 18 km, 8 september 2007

3 Johan Rudberg, 41:19

Maraton-SM/RM, 42 km, Tidaholm 8 september 2007

(Avgjordes i samband med Tidaholms Stadslopp men var ej en del av Stadsloppet.)
SM Herrar Seniorer

1 Johan Håmås, 1.13:45 (Svensk mästare)

6 Björn Drakenward, 1.20:56
7 Staffan Bergvall, 1.21:17
9 Carl von Essen, 1.30:34
10 Anders Lindström, 1.40:06

RM Herrar Veteraner B 30-39 år

1 Patrik Permats, 1.27:25 (Svensk Riksmästare)

2 Björn Larsson, 1.29:46

RM Herrar Veteraner B 40-49 år

1 Ulf Haase, 1.20:54 (Svensk Riksmästare)

RM Herrar Veteraner C 50+

2 Sven Rudberg, 1.28:15
3 Christer Olsén, 1.30:23

Norrortsrullen, Täby, 19 september 2007

Tävlingsklass 28,3 km – 3 varv

1 Ulf Haase 58:40

2 Staffan Bergvall 58:41
3 Björn Drakenward 58:44

4 Sven Rudberg 1:00:08
5 Johan Cerne 1:03:07
6 Jan-Olof Andersson 1:03:08
7 Christer Olsén 1:03:10
8 Måns Diedrichs 1:03:11
9 Björn Larsson 1:03:13
10 Roger Mellander 1:10:39
11 Esko Ekros 1:17:25
12 Per Eriksson 1:24:37

Anders Lindström – DNF
Jan Herrström – DNF

Motionslopp 18,9 km – 2 varv

2 Anders Kamb 47:29
3 Malin Björklund 49:00

4 Michael Henning 49:48
6 Lars Bejersten 49:54
8 Benny Nilsson 51:14
10 Karim Raileanu 53:37
11 Leif Klasson 53:40
12 Erik Lundqvist 54:44
14 Christina Wahlstedt 58:29

Karlstad City Inlineslopp, 21 km, 22 september 2007

11 Mikael Käld 53:51

Berlin Marathon, 42 km, 29 september 2007

Herrar
166 Ulf Haase 1.27:05
511 Jan-Olof Andersson 1.38:45
726 Anders Lindström 1.44:26

Totalt 3271 herrar i mål (många bröt pga regnet)

Damer
1104 Christina Wahlstedt 2.28:09

Totalt 1407 damer i mål (många bröt pga regnet)

Klubbmästerskap Inlines, Svartsjö, 13 oktober 2007

Juniorer 300 m sprint (deltävling)
1. Fredrik Nordmark – 51;03 – 40 poäng
2. Andrea Ajne – 54;19 – 35 poäng

Juniorer 2000 m (deltävling)
1. Fredrik Nordmark – 6;30;54 – 40 poäng
Andrea Ajne – DNS

1000 m sprint (deltävling)
1. Johan Håmås – 1;43;17 – 40 poäng
2. Ulf Haase – 1;54;92 – 35 p
3. Tobias Roos – 1;59;53 – 31 p
4. Staffan Bergvall – 2;00;58 – 28 p
5. Jukka Kivikoski – 2;01;39 – 26 p
6. Johan Cerne – 2;04;67 – 25 p
7. Anders Lindström – 2;05;20 – 24 p
8. Carl von Essen – 2;05;42 – 23 p
9. Esko Ekroos – 2;07;45 – 22 p
10. Patrik Permats – 2;07;86 – 21 p
11. Martin Törnquist – 2;07;95 – 20 p
12. Mårten Ajne – 2;08;00 – 19 p
13. Sven Rudberg – 2;09;08 – 18 p
14. Roger Melander – 2;15;55 – 17 p
15. John Dahl – 2;17;00 – 16 p
16. Jan Neelissen – 2;18;55 – 15 p
17. Michael Henning – 2;22;45 – 14 p
18. Jan Sönnert – 2;23;52 – 13 p
19. Malin Björklund – 2;27;48 – 12 p
20. Aadu Männik – 2;31;08 – 11 p
21. Arne Arvidsson- 2;38;00 – 10 p
22. Lars Bejersten – 2;40;17 – 9 p
23. Christina Wahlstedt – 2;40;55 – 8 p
24. Yngve Lind – 2;42;39 – 7 p
25. Benny Nilsson – 2;42;52 – 6 p
26. Christina Danielsson – 4;04;00 – 5 p

10 km herrar (deltävling)
1. Mårten Ajne – 19:57
2. Yngve Lind – 23:22
3. Aadu Männik – 24:36
4. Lena Häggquist – 31:32
Stefan Nilsson – DNS

20 km damer (deltävling)
1. Malin Björklund – 52:30
2. Christina Wahlstedt – 62:42
3. Christina Danielsson – 85:48

20 km herrar (deltävling)
1. Martin Törnquist – 43:41
2. Roger Melander – 46:57
3. Jan Neelissen – 49:07
4. Anders Lindström – 50:08
5. Michael Henning – 50:09
6. Jan Sönnert – 50:16
7. Bosse Stridh – 50:17
8. Arne Arvidsson – 52:32
9. Benny Nilsson – 52:58
10. Esko Ekros – 56:02
11. Karim Raileanu – 60:12
Mikael Käld – DNF
Lars Bejersten – DNF
Jan Klasson – DNS

40 km (deltävling)
1. Johan Håmås – 1;16;15 – 40 poäng
2. Lars Lund – 1;18;01 – 35 p
3. Ulf Haase – 1;22;37 – 31 p
4. Staffan Bergvall – 1;23;11 – 28 p
5. Tobias Roos – 1;27;13 – 26 p
6. Johan Cerne – 1;27;16 – 25 p
7. Sven Rudberg – 1;28;53 – 24 p
8. Patrik Permats – 1;33;37 – 23 p
9. John Dahl – 1;34;20 – 22 p
10. Carl von Essen – 1;36;35 – 21 p
Johan Boström – DNF
Jukka Kivikoski – DNF
Jan Herrström – DNS
Måns Diedrichs – DNS
Christer Olsén – DNS
Björn Drakenward – DNS
Jan Neelissen – DNS
Gunnar Fabricius – DNS

Klubbmästerskap Inlines – slutpoäng efter samtliga lopp

Poäng totalt 40 Km + sprint

1. Johan Håmås – 80 poäng Klubbmästare

2. Ulf Haase – 66 poäng
3. Tobias Roos – 57 poäng

4. Staffan Bergvall – 56p
5. Johan Cerne – 50p
6. Patrik Permats – 44p (8:a 40 km)
7. Carl von Essen – 44p (10:a 40 km)
8. Sven Rudberg – 42p
9. John Dahl – 38p

Poäng totalt 20 km + sprint damer

1. Malin Björklund – 52 poäng Dammästare

2. Christina Wahlstedt – 43 poäng
3. Christina Danielsson – 36 poäng

Poäng totalt 20 km + sprint herrar

1. Martin Törnqvist – 60 poäng Lilla klubbmästaren

2. Roger Melander – 52 poäng (2:a 20 km)
3. Anders Lindström – 52 poäng (4:a 20 km)

4. Jan Neelissen – 46 p
5. Esko Eskros – 43 p
6. Michael Henning – 40 p
7. Jan Sönnert – 38 p
8. Arne Arvidsson – 33 p
9. Benny Nilsson – 28 p

Poäng totalt 10 km + sprint

1. Mårten Ajne – 60 poäng Minimästare

2. Yngve Lind – 42 poäng (2:a 10 km)
3. Aadu Männik – 42 poäng (3:a 10 km)

Poäng totalt 2000 m + sprint

1. Fredrik Nordmark – 80 poäng Juniormästare

2. Andrea Ajne – 35 poäng