Sverigecupen deltävling 1, Varberg 20-21 maj 2006

Herrar elit
500 m

4 Johan Håmås
delad 13 – 20 Daniel Edman

1000 m
5 Johan Håmås
delad 13 – 20 Daniel Edman

20 000 m eliminering
2 Johan Håmås
15 Daniel Edman

Herrar Veteraner B 40-49 år
500m
2 Jukka Kivikoski
3 Ulf Haase

5000 m
2 Ulf Haase
3 Jukka Kivikoski

10 000 m eliminering
2 Ulf Haase
3 Jukka Kivikoski

Scandinavian Cup, Varberg 20-21 maj 2006

(Sverigecuptävlingen del 1 utgjorde själva tävlingen)    

Herrar elit totalt efter alla ovanstående körda lopp

2 Johan Håmås

delad 17 – 21 Daniel Edman

Herrar Veteraner B 40-49 år totalt efter alla ovanstående körda lopp

2 Ulf Haase
3 Jukka Kivikoski

Sverigecupen deltävling 2, Motala 3 juni 2006

Herrar elit
500 m
2 Johan Håmås
6 Daniel Edman
8 Staffan Bergvall

1000 m
2 Johan Håmås
6 Daniel Edman
9 Staffan Bergvall

20 000 m eliminering
1 Daniel Edman
2 Johan Håmås
8 Staffan Bergvall

Herrar Veteraner B 40-49 år
500m
2 Jukka Kivikoski
4 Ulf Haase
5 Håkan Landin

5000 m
2 Ulf Haase
4 Jukka Kivikoski
5 Håkan Landin

10 000 m eliminering
1 Ulf Haase
4 Håkan Landin
5 Jukka Kivikoski

Sverigecupen deltävling 3, Ö–rebro 10 juni 2006

Herrar elit
500 m
4 Johan Håmås
12 Anders Lindström
13 Daniel Edman

1000 m
4 Johan Håmås
12 Anders Lindström
DNS Daniel Edman

10 000 m eliminering
3 Johan Håmås
6 Daniel Edman
13 Anders Lindström

Herrar Veteraner B 40-49 år
500m
2 Ulf Haase
3 Anders Lind
5 Jukka Kivikoski

1000 m
2 Ulf Haase
3 Jukka Kivikoski
8 Anders Lind

10 000 m eliminering
1 Ulf Haase
4 Jukka Kivikoski

Sverigecupen deltävling 4, Karlstad 1 juli 2006

Herrar elit
500 m
6 Johan Håmås

1000 m
2 Johan Håmås

Herrar Veteraner B 40-49 år
500 m
3 Ulf Haase
4 Jukka Kivikoski
5 Tobias Roos
6 Håkan Landin

5000 m
1 Ulf Haase
4 Tobias Roos
5 Jukka Kivikoski
6 Håkan Landin

Maratonloppet som gick dagen efter var både en del av SverigeCupen och Maraton SM/RM.
Resultatet i Maraton SM/RM redovisas nedan.

Maraton-SM/RM, 42 km, Karlstad 2 juli 2006 (SATS Inline Marathon)

SM Herrar Elit

1 Johan Håmås, 1.13.50 (Svensk mästare)

8 Björn Drakenward, 1.14.07
10 Daniel Edman, 1.14.24
15 Erik Rosengren, 1.22.54
16 Jonas Olofsson, 1.23.00
17 Måns Diedrich, 1.26.13
18 Staffan Bergwall, 1.26.14
20 Björn Larsson, 1.35.02
21 Anders Lindström, 1.40.26

RM Herrar Veteraner B 40-49 år

1 Ulf Haase, 1.13.58 (Svensk Riksmästare)

4 Tobias Roos, 1.21.24
6 Jukka Kivikoski, 1.22.52
7 Håkan Landin, 1.26.12
8 Tom Goldschmidt, 1.26.16
9 Jan Herrström, 1.29.26

RM Herrar Veteraner C 50+

1 Sven Rudberg, 1.22.56 (Svensk Riksmästare)

6 Christer Olsén, 1.30.52

SVERIGECUPEN 2006 TOTALT

Slutresultat efter 4 deltävlingar 

Herrar elit

2 Johan Håmås, 163p

7 Daniel Edman, 82p
17 Staffan Bergvall, 20p
25 Björn Drakenward, 8p
29 Anders Lindström, 5p
33 Måns Diedrichs,  2p
35 Jonas Olofsson,  1p
37 Björn Larsson,  1p

Herrar Veteraner B 40-49 år

1 Ulf Haase, 186p

4 Jukka Kivikoski, 141p
8 Håkan Landin, 65p
10 Tobias Roos, 41p
12 Anders Lind, 20p
13 Tom Goldschmidt, 8p
14 Jan Herrström, 7p

Herrar Veteraner C 50+
7 Sven Rudberg, 30p
11 Christer Olsén,  13p

Karlstad Stadslopp, 10 km,  27 maj 2006

2 Johan Håmås

21 Jukka Kivikoski

Nationaldagsspelen, Stockholm 6 juni 2006

6-varvsloppet (40 300 meter) Elit herrar

1 Johan Håmås, 01:18:13

10 Ulf Haase, 01:25:24
12 DanielEdman, 01:25:26
13 Björn Drakenward, 01:28:21
16 Mårten Ajne, 01:30:03
18 Jonas Olofsson, 01:30:09
19 Måns Diedrichs, 01:30:50
20 Sven Rudberg, 01:31:21
21 Erik Rosengren, 01:35:51
23 Tom Meyerson, 01:36:53
24 Johan Hellström, 01:40:11
25 Christer Olsén, 01:42:42
26 Björn Larsson, 01:43:30
29 Anders Lindström, 01:45:06
30 Christofer Törnkvist, 01:53:30
32 Jan Sönnert, 01:58:17
DNF Jukka Kivikoski
DNF Stefan Regén
DNF Carl von Essen
DNF Håkan Landin
DNF Lars Lund

6-varvsloppet (40 300 meter) Motion herrar 
7 Jan Klasson, 02:01:00
8 Michael Henning, 02:02:30
DNF Ingemar Hén

4-varvsloppet (26 840 meter) Junior herrar
4 Oscar Hedlund, 01:11:31

4-varvsloppet (26 840 meter) Senior herrar
5 Staffan Bergvall, 01:03:59
9 Mika Vähäkangas, 01:10:45
12 Bengt Wigren, 01:15:26
15 Benny Nilsson, 01:16:5
25 Mikael Käld, 01:25:53

Tunaturen 28 km, Torsång (Dalarna) 8 juli 2006

1 Johan Håmås, 50:24:92

5 Ulf Haase, 52:31:16
13 Björn Larsson, 60:56:04

EM 2006, Italien

10 km ovalbana, Cassano d’Addo 24 juli
24 Johan Håmås

Marathon, 42 km, Monza 30 juli
45 Johan Håmås

Världscupdeltävling, Zurich 18 juli 2006 

30 km herrar
91 Johan Håmås (239 startande)

SM på rundbana, Varberg 12-13 augusti 2006

Herrar elit
200 m

2 Johan Håmås, 21:59

10 Johan Magnius, 23:75
11 Anders Lindström, 23:89

500 m

2 Johan Håmås

9 Anders Lindström

10 000 m poäng

1 Johan Håmås, 17:58:02 (Svensk Mästare)

9 Johan Magnius
11 Anders Lindström

20 000 m eliminering

2 Johan Håmås

11 Johan Magnius
13 Anders Lindström

Stafett-SM

2 Stockholm Speedskaters  lag  1 (Johan Håmås, Johan Magnius, Tobias Roos)

5 Stockholm Speedskaters lag 2 (Jukka Kivikoski, Ulf Haase, Anders Lindström)

Utom tävlan anmälde vi ett mixlag där två var från Stockholm Speedskaters (Tom Meyerson Goldschmidt och Esko Ekros) och en från Skelefteå AIK (Gunder Boström).

RM (Riksmästerskap) på rundbana, Varberg 12-13 augusti 2006

Herrar Veteraner B 40-49 år
200m

1 Tobias Roos, 22:97 (Svensk Riksmästare)

2 Ulf Haase, 23:30

4 Jan Herrström, 24:27
5 Jukka Kivikoski, 24:44
7 Tom Meyerson Goldschmidt, 25:07
8 Esko Ekros, 25:78

500 m

1 Ulf Haase 55:87 (Svensk Riksmästare)

3 Jukka Kivikoski

4 Tobias Roos
5 Tom Meyerson Goldschmidt
7 Jan Herrström
8 Esko Ekros 

5000 m poäng  

1 Tobias Roos   9:48,23 (Svensk Riksmästare)

2 Ulf Haase
3 Jukka Kivikoski

5 Tom Meyerson Goldschmidt
7 Esko Ekros

10 000 m eliminering

1 Ulf Haase, 20:09:16 (Svensk Riksmästare)

2 Tobias Roos
3 Jukka Kivikoski

6 Tom Meyerson Goldschmidt
7 Jan Herrström 
8 Esko Ekros

Herrar Veteraner C 50+
10 000 m eliminering

2 Sven Rudberg

Bornholm rundt, 100 km, 13 augusti 2006

6 Erik Rosengren, 03:53:48
18 Christer Olsén, 04:21:35
20 Jan-Olof Andersson, 04:21:46

Bornholm Marathon, 42 km, 13 augusti 2006

Damer
9 Christina Wahlstedt, 02:34:38

Hökensåsrullen, 22 km,  3 september 2006

9 Frank Troberg   1:07.59 

Åland Inline Marathon, Mariehamn, 9 september 2006

42 km

1 Ulf Haase   1:28.23

2 Håkan Landin  1:29.59

21 km

3 Mikael Käld  1:03.02

Stockholm Speed Open, träningstävling vid Sjöhistoriska museet 14 september  2006

Resultat klass 1 – 10 000 m

1. Ulf Haase – 18:35:05

2. Björn Drakenward – 18:35:16
3. Tobias Roos – 18:36:02

4. Håkan Landin – 18:36:18
5. Erik Rosengren – 18:43:25
6. Sven Rudberg – 18:46:07
7. John Dahl – 18:47:21
8. Johan Cerne – 18:53:19
9. Ove Lundberg (SATS Team Rollerblade) – 19:06:07
10. Janne Andersson – 19:54:20
11. Esko Ekros – 21:15:11
12. Anders Lindström – 21:15:22

Resultat klass 2 – 6 000 m

1. Karolin Palmertz – 12:30:05

2. Jan Ask – 13:01:10
3. Jan Klasson – 13:04:15

4. Lars Bejersten – 13:09:03
5. Jan Sönnert – 13:12:14
6. Benny Nilsson – 13:18:17
7. Mikael Käld – 13:40:18

Resultat klass 3 – 6 000 m

1. Erik Lundqvist (10 år) – 15:02:05

2. Tomas Gren – 15:49:13
3. Anneli Jedenmalm – 15:49:15

4. Alfred Lifvengren (10 år) – 16:51:13
5. Michael Henning – 17:08:00
6. Lena Häggkvist – 17:14:16
7. Arbi Rahsepari – 17:26:40
8. Andreas Hydén (10 år) – 18:09:19
9. Andreas Särnbrandt (10 år) 19:19:23
10. Camilla Thörn – 20:08:19

Sprint – 400 m

1. Ulf Haase – 39:44

2. Anders Lindström – 41:68
3. Esko Ekros – 43:56

4. Jan Ask – 46:06
5. Jan Klasson – 48:22
6. Erik Lundqvist – 49:25
7. Jan Sönnert – 50:47
8. Alfred Lifvengren – 64:72
9. Andreas Hydén – 78:54

Berlin Marathon, 42 km, 23 september 2006

(Placeringar alla klasser sammanslagna)

 231 Ulf Haase   1:12:42
 502 John Dahl   1:18:09
 511 Erik Rosengren 1:18:11
 569 Jonas Olofsson  1:19:14
 730 Mats Lind  1:22:15
 762 Jan-Olof Andersson  1:22:24
 875 Anders Lindström  1:24:17
1099 Christer Olsén  1:26:13
2852 Urban Brodd  1:42:52
4796 Christina Wahlstedt  1:59:22 

Totalt 6.074 åkare i mål.

Klubbmästerskap Inlines, Svartsjö, 30 september 2006

Sprint 1000 m (deltävling)
1. Johan Håmås – 1:34:95 – 40 poäng
2. Ulf Haase – 1:41:32 – 35 poäng
3. Erik Rosengren – 1:46:60 – 31 poäng
4. Håkan Landin – 1:48:13 – 28 poäng
5. Lars Lund – 1:49:04 – 26 poäng
6. Jon Bergström – 1:49:44 – 25 poäng
7. Måns Diedrichs – 1:49:60 – 24 poäng
8. Björn Drakenward – 1:50:15 – 23 poäng
9. Jukka Kivikoski – 1:50:16 – 22 poäng
10. Mårten Ajne – 1:51:56 – 21 poäng
11. Anders Lindström – 1:51:76 – 20 poäng
12. Johan Hellström – 1:54:70 – 19 poäng
13. Staffan Bergvall – 1:55:39 – 18 poäng
14. Antonio Gozzo – 1:56:39 – 17 poäng
15. Johan Cerne – 1:56:56 – 16 poäng
16. Jan Herrström – 1:58:58 – 15 poäng
17. Sven Rudberg – 2:00:89 – 14 poäng
18. Esko Ekros – 2:01:34 – 13 poäng
19. Stefan Regén – 2:01:63 – 12 poäng
20. Janne Ask – 2:04:24 – 11 poäng
21. Martin Thörnquist – 2:04:89 – 10 poäng
22. Jan Andersson – 2:05:95 – 9 poäng
23. Christer Olsén – 2:06:24 – 8 poäng
24. Karolin Palmertz Cerne – 2:08:38 – 7 poäng
25. Carl von Essen – 2:11:08 – 6 poäng
26. Frank Troberg – 2:11:22 – 5 poäng
27. Jan Sönnert – 2:11:45 – 4 poäng
28. Mikael Käld – 2:22:51 – 3 poäng
29. Johan Othelius – 2:27:14 – 2 poäng
30. Christina Wahlstedt – 2:41:17 – 1 poäng
31. Andrea Ajne – 3:18:98 – 1 poäng

10 km (deltävling)
1. Jukka Kivikoski – 0:20:33 – 40 poäng
2. Johan Cerne – 0:21:30 – 35 poäng
3. Anders Lindström – 0:22:12 – 31 poäng
4. Frank Troberg – 0:23:29 – 28 poäng
5. Esko Ekros – 0:23:41 – 26 poäng
DNS. Stefan Regén 0 poäng

20 Km (deltävling)
1. Staffan Bergvall – 0:42:07 – 40 poäng
2. Antonio Gozzo – 0:45:46 – 35 poäng
3. Janne Ask – 0:52:38 – 31 poäng
4. Jan Sönnert – 0:52:58 – 28 poäng
6. Christina Wahlstedt – 1:01:02 – 26 poäng
7. Johan Othelius – 1:04:44 – 25 poäng
DNS. Karolin Palmertz Cerne 0 poäng
DNS.  Mikael Käld  0 poäng
 
40 Km (deltävling)
1. Johan Håmås – 1:15:40 – 40 poäng
2. Björn Drakenward – 1:15:59 – 35 poäng
3. Lars Lund – 1:16:43 – 31 poäng
4. Erik Rosengren – 1:20:41 – 28 poäng
5. Jon Bergström – 1:20:42 – 26 poäng
6. Håkan Landin – 1:20:44 – 25 poäng
7. Sven Rudberg – 1:20:46 – 24 poäng
8. Mårten Ajne – 1:20:51 – 23 poäng
9. Måns Diedrichs – 1:28:46 – 22 poäng
10. Jan Andersson – 1:28:49 – 21 poäng
11. Christer Olsén – 1:28:52 – 20 poäng
12. Martin Thörnquist – 1:47:14 – 19 poäng
13. Carl von Essen – 1:30:51 – 0 poäng (endast 3 varv)
14. Johan Hellström – 0:43:55 – 0 poäng (endast 2 varv)
(Johan Hellströms tid är den näst snabbaste bland de som valde att köra 20-km-loppet. Dock ingick Johan i 40 km-loppet)
DNS. Jan Herrström – 0 poäng
DNS. Ulf Haase DNS – 0 poäng

Klubbmästerskap Inlines – slutpoäng efter samtliga lopp

Poäng totalt 40 Km + sprint

1. Johan Håmås – 80 poäng Klubbmästare

2. Erik Rosengren – 59 poäng
3. Björn Drakenward – 58 poäng

4. Lars Lund – 57 poäng
5. Håkan Landin – 53 poäng
6. Jon Bergström – 51 poäng
7. Måns Diedrichs – 46 poäng
8. Mårten Ajne – 44 poäng
9. Sven Rudberg – 38 poäng
10. Jan Andersson – 30 poäng
11. Martin Thörnquist – 29 poäng
12. Christer Olsén – 28 poäng
13. Johan Hellström – 19 poäng
14. Jan Herrström – 15 poäng
15. Carl von Essen – 6 poäng

Poäng totalt 20 km + sprint

1. Staffan Bergvall – 58 poäng Lilla klubbmästaren

2. Antonio Gozzo – 52 poäng
3. Janne Ask – 42 poäng

4. Jan Sönnert – 32 poäng
6. Christina Wahlstedt – 27 poäng
7. Johan Othelius – 27 poäng
8. Karolin Palmertz Cerne – 7 poäng
9. Mikael Käld – 3 poäng

Poäng totalt 10 km + sprint

1. Jukka Kivikoski – 62 poäng Minimästare

2. Johan Cerne – 51 poäng
3. Anders Lindström – 51 poäng

4. Esko Ekros – 39 poäng
5. Frank Troberg – 33 poäng

Veteran-EM i marathon, 42 km, Savona, Italien  8 oktober 2006

M 40-49 år
18 Ulf Haase  1:14.04

M 50-59 år
13 Sven Rudberg 1:18.46

M 60+ år
8  Mats Lind   1:30.46

Frankfurt Marathon, 42 km,  29 oktober 2006

10 Ulf Haase  1:13.43

Totalt 526 åkare i mål.