Hamburg Marathon, 42 km, 25 april 2005  

(Placeringar alla klasser sammanslagna.)

91 Johan Cerne 1:19:56 (SöIK)
111 John Dahl 1:20:19 (SöIK)

De var vid tidpunkten inte medlemmar i Stockholm Speedskaters men blev det senare under säsongen.

845 åkare i mål.


Karlstad Stadslopp, 10 km, 28 maj 2005  

15 Daniel Edman 20:24:65
18 Ulf Haase 20:31:57
46 Bo Stridh 23:56:53


Nationaldagsspelen, Stockholm, 6 juni 2005
 
Stafett, 3-mannalag, 3.160 m per varv.  

HEAT 1
1. SATS Rollerblade – 18:20:05
2. Motala AIF 1 – 19:07:00
3. Team Powerslide 1 – 19:27:55
4. Motala AIF 2 – 20:19:01

HEAT 2
1. Stockholm Speedskaters – 19:25:05
2. Team Powerslide 2 – 19:45:25
3. Team Stadium – 20:05:04

SEMIFINAL 1
1. SATS Rollerblade – 18:59:60 (till A-Final)
2. Team Powerslide 1 – 19:18:96 (till A-Final)
3. Team Powerslide 2 – 19:39:50 (till B-Final)

SEMIFINAL 2
1. Motala AIF 1 – 19:17:33
2. Stockholm Speedskaters – 19:40:37
3. Team Stadium – 20:19:95
4. Motala AIF 2 – 20:30:67

FINAL A – platserna 1 till 4
1. SATS Rollerblade – 18:13:63 (dagens snabbaste tid)
2. Team Powerslide 1 – 19:02:32
3. Motala AIF 1 – 19:09:36
4. Stockholm Speedskaters – 19:22:04

FINAL B – platserna 5 till 7
5. Motala AIF 2 – 20:22:33
6. Team Stadium – 21:23:58
7. Team Powerslide 2 – 22:13:11


Sverigecupen deltävling 2, Ö–rebro, 11-12 juni 2005  

Herrar Veteraner B 40-49 år.
Slutställning efter 1000 m, 5000 m och “halvmarathon” 24 km
1 Ulf Haase
7 Daniel Edman
11 Samuel Svensson


Sverigecupen deltävling 3, Gävle, 18-19 juni 2005  

Herrar Seniorer
Slutställning efter 500 m, 1000 m och marathon 42 km
6 Anders Lindström

Herrar Veteraner B 40-49 år
Slutställning efter 500 m, 5000 m och halvmarathon 21 km
Delad 3:e-plats, Ulf Haase
Delad 7:e-plats, Jan Herrström


Sverigecupen deltävling 4, Karlstad, 2-3 juli 2005  

Herrar Veteraner B 40-49 år
Slutställning efter 500 m, 5000 m och halvmarathon 21 km
3 Ulf Haase
6 Daniel Edman
8 Mårten Ajne

Herrar Veteraner C 50+ år
Slutställning efter 500 m, 5000 m och halvmarathon 21 km
4 Sven Rudberg


Maraton-SM/RM, Karlstad 3 juli 2005 (SATS Inline Marathon)
(Ingick även i Sverigecupens deltävling 4.)  

SM Herrar elit, 42 km
13 Jonas Olofsson, 1:26:23

RM Veteraner B 40-49 år, 21 km
3 Ulf Haase, 41:20
4 Daniel Edman, 41:21
6 Mårten Ajne, 41:25

RM Veteraner C 50+ år
1 Sven Rudberg, 46:00 (Svensk Riksmästare)

Motion herrar, 42 km
3 Johan Kolmodin, 1.30.13
5 Tom Meyerson Goldschmidt, 1.30.23
7 Christer Olsén, 1.30.25
8 Janne Herrström, 1.33.08
10 Anders Lindström, 1.33.20
(13 Måns Diedrich. Medlem senare i Stockholm Speedskaters)


SVERIGECUPEN 2005 TOTALT  

Slutresultat efter 4 deltävlingar

Herrar Veteraner B 40-49 år
3 Ulf Haase


Tunaturen, 28 km, Torsång (Dalarna) 9 juli 2005  

5 Jon Bergström, 51:27:95


SM/RM på bana 2005, Skara Sommarland 13 augusti 2005   

RM Veteraner A 30-39 år
200 m
2 Johan Magnius
8 Björn Drakenward

500 m
2 Johan Magnius
8 Björn Drakenward

5.000 m
2 Björn Drakenward
3 Johan Magnius

10.000 m
3 Johan Magnius
4 Björn Drakenward

RM Veteraner B 40-49 år
8 Jan Herrström

500 m
8 Jan Herrström

5.000 m
8 Jan Herrström

10.000 m
6 Jan Herrström
8 Peter Åverling

RM Veteraner C 50+ år
200 m
8 Sven Rudberg

500 m
DNF Sven Rudberg

5.000 m
1 Sven Rudberg (Svensk Riksmästare)

10.000 m
2 Sven Rudberg

Stafett, semifinal
3 Stockholm Speedskaters

Värd att notera är Tobias Roos som vid tidpunkten för SM/RM inte var medlem i Stockholm Speedskaters men som blev det strax efteråt.
Han tog följande medaljer i klassen Veteraner B 40-49 år:
200 m, brons
500 m, silver
5000 m, silver
10 000 m, guld
10 000 m stafett, Silver


Bornholm Runt, 100 km, 14 augusti 2005  

6  Ulf Haase, 03:24:36  (3:e-platsen i klass H40)
16 Christer Olsén 04:07:16
35 Urban Brodd 04:52:11

Urban Brodd var vid tidpunkten inte medlem i Stockholm Speedskaters men blev det december 2005.


Rock´n Rull, 42 km, Varberg 28 augusti 2005  

6 Daniel Edman, 1:18:57


Wermlands Inlinelopp, 27 km, 3 september 2005  

7 Ulf Haase, 49:57:4
8 Daniel Edman, 49:57:8
10 Jon Bergström, 50:00:8
14 Jonas Olofsson, 54:48:3
16 Johan Cerne, 54:50:3 (Södermalms IK)
17 Tobias Roos, 55:11:0
23 John Dahl, 57:55:7
24 Erik Rosengren, 57:57:1
26 Tom Meyerson Goldschmidt, 57:59:0
28 Jan Herrström, 58:00:9
35 Johan Magnius, 59:48:7
41 Jan Neelissen, 1:03:55:3
47 Anders Lindström, 1:04:26:3
120 Mikael Käld, 1:44:35:8

10/9 Roller Cup, Motala.

Motionsloppet gav inga placeringar.
Samuel Svensson deltog.


Åland Inline Marathon, Mariehamn, 10 september 2005  

Herrar 42 km
3 Daniel Edman, 1:20:05
5 Björn Drakenward, 1:23:18
6 Jon Bergström, 1:27:03
7 Johan Cerne, 1:27:14 (medlem i STHLM SPEED. Tävlar för Södermalms IK)
8 Mårten Ajne, 1:27:18
11 Håkan Landin, 1:32:06
13 Tom Meyerson Goldschmidt, 1: 36:06
15 Erik Rosengren, 1:32:06
16 Jan Herrström, 1:32:33

Herrar 21 km
3 Frank Troberg, 57:43


Berlin Maraton, 42 km, 25 september 2005   

(Placeringar alla klasser sammanslagna.)

319 Jonas Olofsson 1:13:59 (48 i klass M35)
361 Ulf Haase 1:15:19 (13 i klass M45)
382 John Dahl 1:15:22, (61 i klass M35)
397 Johan Cerne 1:15:24, (38 i klass M40)
765 Sven Rudberg 1:20:54, (30 i klass M50)
852 Mats Lind 1:21:39, (14 i klass M60)
1231 Christer Olsén 1:24:45 (69 i klass M50)
1590 Anders Lindström 1:27:57 (233 i klass MH)

Totalt 6.178 åkare i mål


Klubbmästerskap Inlines, Svartsjö, 1 oktober 2005   

Resultat Sprint 1000 m
1 Daniel Edman 1.42.17
2 Mårten Ajne 1.42.77
3 Björn Drakenward 1.44.64
4 Ulf Haase 1.44.92
5 Johan Magnius 1.45.33
6 Jukka Kivikoski 1.45.83
7 Håkan Landin 1.47.71
8 Jan Herrström 1.49.50
9 Jonas Olofsson 1.50.55
10 Johan Cerne 1.51.33
11 Tom Meyerson Goldschmidt 1.51.99
12 Jan Neelissen 1.53.55
13 Anders Lindström 1.57.01
14 Erik Rosengren 1.57.11
15 Patric Pramdal 1.58.86
16 Mats Lind 1.59.85
17 Karolin Palmertz 2.02.08
18 Johan Hellström 2.03.30
19 Frank Troberg 2.21.31
20 Mikael Käld 2.23.54
21 Roger Ohlsson 2.24.36

Resultat Distans 10 km
1 Björn Drakenward 18.58.19
2 Daniel Edman 19.09.43
3 Jonas Olofsson 20.19.15
4 Johan Magnius 20.34.48
5 Johan Cerne 20.36.34
6 Mårten Ajne 20.54.68
7 Ulf Haase 21.02.24
8 Håkan Landin 22.08.84
9 Jukka Kivikoski 22.13.46
10 Patric Pramdal 22.36.00
11 Johan Hellström 22.41.46
12 Tom Meyerson Goldschmidt 22.59.08
13 Mats Lind 23.06.65
14 Erik Rosengren 23.13.28
15 Jan Herrström 23.59.66
16 Jan Neelisen 24.47.20
17 Karolin Palmertz 24.53.68
18 Anders Lindström 25.53.10
19 Roger Ohlsson 26.06.49
20 Frank Troberg 30.17.55
21 Mikael Käld 32.40.66

Klubbmästerskap Inlines – totalresultat efter båda loppen
1 Daniel Edman Klubbmästare
2 Björn Drakenward
3 Mårten Ajne
4 Johan Magnius
5 Ulf Haase
6 Jonas Olofsson
7 Johan Cerne
8 Håkan Landin
9 Jukka Kivikoski
10 Jan Herrström
11 Patric Pramdal
12 Tom Meyerson Goldschmidt
13 Johan Hellström
14 Mats Lind
15 Erik Rosengren
16 Jan Neelisen
17 Anders Lindström
18 Karolin Palmertz
19 Frank Troberg
20 Roger Ohlsson
21 Mikael Käld


Frankfurt Maraton, 42 km, 30 oktober 2005  

(Placering alla klasser sammanslagna.)

62 Ulf Haase 1:18:54 (7 i klass M40)  

Totalt 803 åkare i mål.

Skriv en kommentar