Marathon-SM avgjort på Militärvägen i Kungsängen 22 augusti

(UPPDATERAD 24 AUGUSTI)

Johan-Helena-Elias-Patrik-Jessica-Ulf-Christina-Torbjörn-Pelle-Anna = â„– 1


Foto: Kalle Wahlstedt.

 

     

 

Placering Namn Klubb  Tid
    Herrar Senior   
1 Johan Håmås Stockholm Speedskaters 01:16:36:25
2 David Hjalmarsson Stockholm Speedskaters 01:18:14:26
3 Thomas Braunerhielm Team Rollerblade 01:18:15:40
4 Daniel Vestman Hagaströms SK 01:19:34:05
5 Joakim Fernström Varbergs RSK 01:19:34:90
6 Mikael Mattsson Stockholm Speedskaters 01:21:27:56
7 Anders Lindström Stockholm Speedskaters 01:41:09:42
       
    Herrar Junior  
1 Elias Jakobsson  Varbergs RSK 42:22:79
2 Erik Wetterdal  IF Thor 42:30:78
3 Joel Wisting  Hagaströms SK 42:36:76
       
    Herrar Veteran 35-44  
1 Patrik Permats Stockholm Speedskaters 01:19:35:47
2 Pär Hansson Varbergs RSK 01:19:39:48
3 Lars Bäcksholm Dala Active Skaters 01:20:38:49
4 Jonas Hansson Varbergs RSK 01:25:07:05
5 Magnus Jonsson Stockholm Speedskaters 01:36:02:68
6 John Adolfsson Stockholm Speedskaters 01:40:29:04
7 Andreas Bengtsson Stockholm Speedskaters 01:48:04:18
       
    Herrar Veteran 45-54  
1 Ulf Haase Stockholm Speedskaters 01:19:32:63
2 Tobias Roos Stockholm Speedskaters 01:19:37:90
3 Calle von Essen Stockholm Speedskaters 01:25:00:92
4 Johan Cerne Stockholm Speedskaters 01:27:43:71
5 Svante Lidholm Sollentuna SS 01:38:18:38
6 Janne Herrström Stockholm Speedskaters 01:40:39:24
7 Ö–rjan Persson Stockholm Speedskaters 01:45:34:17
  Håkan Landin Stockholm Speedskaters DNF
       
    Herrar Veteran +55  
1 Torbjörn Köhler Stockholm Speedskaters 01:25:05:17
2 Stig Bohman Dala Active Skaters 01:25:05:63
3 Roger Melander Stockholm Speedskaters 01:25:07:53
4 Hans-Thore Hansson Varbergs RSK 01:25:10:75
5 Göran Sandholm Varbergs RSK 01:30:24:60
6 Magnus Erikson Team Rollerblade 01:30:27:46
7 Christer Olsén Stockholm Speedskaters 01:32:07:67
8 Roland Hedén Team Rollerblade 01:34:43:15
9 Frank Niklasson IF Thor 01:34:43:51
10 Michael Henning Stockholm Speedskaters 01:34:45:21
11 Klaus Carlander Stockholm Speedskaters 01:40:33:40
12 Gunde Hjalmarsson Dala Active Skaters 01:41:17:26
13 Antoine Garrigues Paris Roller 02:23:50:00
  Dennis Bengtsson Varbergs RSK DNF
       
    Damer Senior  
1 Helena Gustafsson Skellefteå AIK CK 01:18:14:63
2 Johanna Ö–stlund Hagaströms SK 01:25:01:52
3 Karolin Palmertz – Cerne Stockholm Speedskaters 01:30:26:80
       
    Damer Veteran 35-44  
1 Jessica Eklöf-Swenson Stockholm Speedskaters 01:48:01:14
       
    Damer Veteran 45-54  
1 Christina Wahlstedt Stockholm Speedskaters 01:59:17:29
       
       
       
    Herrar Motion  
1 Pelle Hallberg Hagaströms SK 48:04:20
2 Kent Nilsson Varbergs RSK 50:00:94
3 Pelle Persson   01:00:48:79
4 Arne Kaijser   01:01:24:76
5 Bengt Johansson   01:12:39:81
       
    Damer Motion  
1 Anna Hånell Hagaströms SK 45:30:00

 

42 km, resultat totalt: 

1 Johan Håmås Stockholm Speedskaters 01:16:36:25
2 David Hjalmarsson Stockholm Speedskaters 01:18:14:26
3 Helena Gustafsson Skellefteå AIK CK 01:18:14:63
4 Thomas Braunerhielm Team Rollerblade 01:18:15:40
5 Ulf Haase Stockholm Speedskaters 01:19:32:63
6 Daniel Vestman Hagaströms SK 01:19:34:05
7 Joakim Fernström Varbergs RSK 01:19:34:90
8 Patrik Permats Stockholm Speedskaters 01:19:35:47
9 Tobias Roos Stockholm Speedskaters 01:19:37:90
10 Pär Hansson Varbergs RSK 01:19:39:48
11 Lars Bäcksholm Dala Active Skaters 01:20:38:49
12 Mikael Mattsson Stockholm Speedskaters 01:21:27:56
13 Calle von Essen Stockholm Speedskaters 01:25:00:92
14 Johanna Ö–stlund Hagaströms SK 01:25:01:52
15 Torbjörn Köhler Stockholm Speedskaters 01:25:05:17
16 Stig Bohman Dala Active Skaters 01:25:05:63
17 Jonas Hansson Varbergs RSK 01:25:07:05
18 Roger Melander Stockholm Speedskaters 01:25:07:53
19 Hans-Thore Hansson Varbergs RSK 01:25:10:75
20 Johan Cerne Stockholm Speedskaters 01:27:43:71
21 Göran Sandholm Varbergs RSK 01:30:24:60
22 Karolin Palmertz – Cerne Stockholm Speedskaters 01:30:26:80
23 Magnus Erikson Team Rollerblade 01:30:27:46
24 Christer Olsén Stockholm Speedskaters 01:32:07:67
25 Roland Hedén Team Rollerblade 01:34:43:15
26 Frank Niklasson IF Thor 01:34:43:51
27 Michael Henning Stockholm Speedskaters 01:34:45:21
28 Magnus Jonsson Stockholm Speedskaters 01:36:02:68
29 Svante Lidholm Sollentuna SS 01:38:18:38
30 John Adolfsson Stockholm Speedskaters 01:40:29:04
31 Klaus Carlander Stockholm Speedskaters 01:40:33:40
32 Janne Herrström Stockholm Speedskaters 01:40:39:24
33 Anders Lindström Stockholm Speedskaters 01:41:09:42
34 Gunde Hjalmarsson Dala Active Skaters 01:41:17:26
35 Ö–rjan Persson Stockholm Speedskaters 01:45:34:17
36 Jessica Eklöf-Swenson Stockholm Speedskaters 01:48:01:14
37 Andreas Bengtsson Stockholm Speedskaters 01:48:04:18
38 Christina Wahlstedt Stockholm Speedskaters 01:59:17:29
39 Antoine Garrigues Paris Roller 02:23:50:00
  Håkan Landin Stockholm Speedskaters DNF
  Dennis Bengtsson Varbergs RSK DNF

 

Här kommer några bilder från dagen tagna av Kalle Wahlstedt.
(Klicka på bilderna för att se en större version.)

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Veteraner 55+. Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Marie Erlandsson.
Veteraner 45-54. Foto: Marie Erlandsson.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Veteraner 35-44. Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Herrar senior. Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Ulf Haase.
Damer senior. Foto: Ulf Haase.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Aadu Männik.
Spurten om totalplaceringarna 2, 3 och 4 har börjat. Foto: Aadu Männik.

Marathon-SM 2010-08-22. Foto: Aadu Männik.
Veteransegrarna i klasserna 55+ och 34-44. Foto: Aadu Männik.