Klubbresa till inlinesåkarnas paradis Flaeming den 15-18/4 2010
GOD HJUL
Välkomna alla Speedskaters medlemmar att åka med till en härlig träningshelg i Flaeming Skate den 15-18/4 2010. Det blir svårt att slå förra årets väder men vi gör ett försök! Det finns över 200 km av den bästa sortens asfalt att åka på och njuta av. Flaeming Skate ligger 6 mil söder om Berlin.
I år flyger vi med Air Berlin.
Planet går kl. 15.00 från Arlanda torsd 15/4 och landar i Berlin på Tegel kl 16.35.
Hem flyger vi också med Air Berlin från Tegel kl. 21.20 sönd 18/4 och landar på Arlanda kl. 22.55.
Vi planerar att boka en buss som tar oss till och från Tegel till hotellet.
Foto: Janne Andersson.
Vi har preliminärbokat hela Hotel Eichenkranz, 46 bäddar. Hotellet ligger i direkt anslutning till banan. Om du vill läsa mer om hotellet gå in på http://www.hoteleichenkranz.de/ .
Foto: Janne Andersson.
För de som önskar att även se Berlin så tar det ca 40 min med tåg.
Flyg med Air Berlin: ca 1700 kr
Busskostnad i Tyskland: ca 200-250 kr, beror på hur många vi blir.
Boende på hotellet: 36-38 euro/natt/person.
Här kan du läsa mer http://www.flaeming-skate.de/ .
Du som är medlem och vill åka med till Flaeming gör så här:
Foto: Janne Andersson.
Anmäl dig senast 15/1 via mailadress flaemingskate@speedskaters.se
OBS! Eftersom vi har bokat hotellrum i förväg så vill vi försäkra oss om att du har beställt din resa till Berlin. När du väl anmält att du ska med så har du en sängplats bokad på hotellet som vi håller i 7 dagar åt dig, inom den tiden ska du ha bokat din resa och anmält det till oss via flaemingskate@speedskaters.se. Då för vi upp dig på listan som klar.
Alla som vill följa med skall alltså boka sin egen resa ner till Berlin.
Hotellet betalas av var och en på plats.
Lista över anmälda deltagare finns på vår medlemssida.
Mer detaljerad info kommer när vi närmar oss resdatum.
Ev frågor och funderingar kan du ställa till flaemingskate@speedskaters.se
Häng med, alla medlemmar är välkomna så länge platserna räcker.
Janne och Christina
Bokad 🙂
bokad
Nu är vi 18 st som är anmälda!
Se här:
http://www.speedskaters.se/medlem/?p=294
Hjälp!
Jag försöker logga min in på medlemssidan med det som jag tror är mina loginuppgifter – men blir nekad. Skickade efter nya uppgiter, men det funkar inte.
Kan någon ansvarig person hjälpa mig så att jag kommer in, snälla.
Fixat, kolla din mail. /Admin.
är klar med air berlin
passar på att önska alla snabb-medel-långsamt ..åkare ett gott nytt år och på återseende på Ö–IP,på innesjöar och öster-västersjön( som est kallas ju Ö–stersjön Västersjön-det ligger väster om…)
30-e var nästan inga speedskaters på Ö–IP, ismaskin-isfräs sabbade en del av ytterbanans is, men kommer att lagas och 31.dec är alla välkomna igen
…och inga inlines på Ö–IP än, vänta tills Flaeming
Hoppas jag och Rolle får följa med i år igen