Teknikträningen startar tisdag 22 april
Premiären sker i Frihamnen (“till höger om Banankompaniet”), start kl 18:00.
Premiären till ära blir det bullar och bollar (“Bolla och rulla” som Pugh skulle ha sagt) samt kaffe.
Välkomna!
(Fortsättningsvis kommer vi att hålla till vid Sjöhistoriska Museet.)
Hej Ulf och andra tränare,
hoppas ni kan tänka er att hålla någon träning söder om Stockholm någon gång, för det är ej aktuelt att åka till Sjöhistoriska för de som jag som bor söder om stan (med bil hamnar man i rusningstrafiken och kommunalt tar för lång tid).
en träningssugen från Södertälje
Hej Jan,
du sätter fingret på det eviga problemet som vi har i Stockholmsregionen, jag föreställer mig att de har det betydligt lättare i t ex Varberg och Karlstad.
Tanken med att anordna träningen på en plats i innerstaden är att det blir ungefär lika långt/besvärligt för alla att ta sig dit.
Det är tyvärr det bästa svar jag kan ge.
När det gäller turåkning/distansträning kan det däremot förekomma olika startplatser, säkert också på södra sidan av stan någon gång.
Förra året, fanns det inte teknikträning som utgick ifrån Drottningholm? Eller var det bara distansträningen som ibland utgick därifrån?
Från Drottningholm utgår vi bara när vi kör distansträning.
Just distansträningen är inget som klubben längre arrangerar eftersom många medlemmar ändå tar det spontanta initiativ och lägger ut på hemsidan när de känner för att kalla till lite längre turer från Drottningholm.
Vi har däremot tagit hjälp ett par gånger av Johan Håmås och då har vi utgått från Drottningholm i klubbens regi. Dock vet jag inte riktigt om vi kan kalla de tillfällena för distansträning direkt…
Mvh
Janne Herrström
Jodå, någon form av distans kommer vi att försöka anordna. Det kommer att bli på torsdagar även om det kanske inte blir varje torsdag.
Distansen kan utannonseras som “träning” eller “tur”, beroende på tänkt tempo/tränare, ibland kan det bli två grupper – en långsmmare och en snabbare.
Vi ska försöka variera startpunkterna.
Tack Ulf!