Resultaten från Stockholm Speedskaters Klubbmästerskap på Inlines 2006

När jag blir hungrig tar jag mig en Snickers…

mans_m_macka.jpg
…fast den hade Måns Diedrichs redan slukat före loppet. Nu blev det mammas hemmagjorda smörgåsar istället.

Resultat från Klubbmästerskapen på Inlines 30 sept 2006:

Sprint 1000 m
1. Johan Håmås – 1:34:95 – 40 poäng
2. Ulf Haase – 1:41:32 – 35 poäng
3. Erik Rosengren – 1:46:60 – 31 poäng
4. Håkan landin – 1:48:13 – 28 poäng
5. Lars Lund – 1:49:04 – 26 poäng
6. Jon Bergström – 1:49:44 – 25 poäng
7. Måns Diedrichs – 1:49:60 – 24 poäng
8. Björn Drakenward – 1:50:15 – 23 poäng
9. Jukka Kivikoski – 1:50:16 – 22 poäng
10. Mårten Ajne – 1:51:56 – 21 poäng
11. Anders Lindström – 1:51:76 – 20 poäng
12. Johan Hellström – 1:54:70 – 19 poäng
13. Staffan Bergvall – 1:55:39 – 18 poäng
14. Antonio Gozzo – 1:56:39 – 17 poäng
15. Johan Cerne – 1:56:56 – 16 poäng
16. Jan Herrström – 1:58:58 – 15 poäng
17. Sven Rudberg – 2:00:89 – 14 poäng
18. Esko Ekros – 2:01:34 – 13 poäng
19. Stefan Regén – 2:01:63 – 12 poäng
20. Janne Ask – 2:04:24 – 11 poäng
21. Martin Thörnquist – 2:04:89 – 10 poäng
22. Jan Andersson – 2:05:95 – 9 poäng
23. Christer Olsén – 2:06:24 – 8 poäng
24. Karolin Palmertz Cerne – 2:08:38 – 7 poäng
25. Carl von Essen – 2:11:08 – 6 poäng
26. Frank Troberg – 2:11:22 – 5 poäng
27. Jan Sönnert – 2:11:45 – 4 poäng
28. Mikael Käld – 2:22:51 – 3 poäng
29. Johan Othelius – 2:27:14 – 2 poäng
30. Christina Wahlstedt – 2:41:17 – 1 poäng
31. Andrea Ajne – 3:18:98 – 1 poäng

10 km
1. Jukka Kivikoski – 0:20:33 – 40 poäng
2. Johan Cerne – 0:21:30 – 35 poäng
3. Anders Lindström – 0:22:12 – 31 poäng
4. Frank Troberg – 0:23:29 – 28 poäng
5. Esko Ekros – 0:23:41 – 26 poäng
DNS. Stefan Regén 0 poäng

20 Km
1. Staffan Bergvall – 0:42:07 – 40 poäng
2. Antonio Gozzo – 0:45:46 – 35 poäng
3. Janne Ask – 0:52:38 – 31 poäng
4. Jan Sönnert – 0:52:58 – 28 poäng
6. Christina Wahlstedt – 1:01:02 – 26 poäng
7. Johan Othelius – 1:04:44 – 25 poäng
DNS. Karolin Palmertz Cerne DNS 0 poäng
DNS. Mikael Käld 0 poäng

40 Km
1. Johan Håmås – 1:15:40 – 40 poäng
2. Björn Drakenward – 1:15:59 – 35 poäng
3. Lars Lund – 1:16:43 – 31 poäng
4. Erik Rosengren – 1:20:41 – 28 poäng
5. Jon Bergström – 1:20:42 – 26 poäng
6. Håkan Landin – 1:20:44 – 25 poäng
7. Sven Rudberg – 1:20:46 – 24 poäng
8. Mårten Ajne – 1:20:51 – 23 poäng
9. Måns Diedrichs – 1:28:46 – 22 poäng
10. Jan Andersson – 1:28:49 – 21 poäng
11. Christer Olsén – 1:28:52 – 20 poäng
12. Martin Thörnquist – 1:47:14 – 19 poäng
13. Carl von Essen – 1:30:51 – 0 (endast 3 varv)
14. Johan Hellström – 0:43:55 – 0 (endast 2 varv)
(Johan Hellströms tid är den näst snabbaste bland de som valde att köra 20-km-loppet. Dock ingick Johan i 40 km-loppet)
DNS. Jan Herrström – 0 poäng
DNS. Ulf Haase – 0 poäng

Peace brothers!

antonio_johan.jpg
Antonio Gozzo och Johan Cerne kunde båda två räkna till just två på sina fingrar.

Slutpoäng från samtliga lopp:

Poäng totalt 40 Km + sprint
1. Johan Håmås – 80 poäng Klubbmästare
2. Erik Rosengren – 59 poäng
3. Björn Drakenward – 58 poäng
4. Lars Lund – 57 poäng
5. Håkan Landin – 53 poäng
6. Jon Bergström – 51 poäng
7. Måns Diedrichs – 46 poäng
8. Mårten Ajne – 44 poäng
9. Sven Rudberg – 38 poäng
10. Jan Andersson – 30 poäng
11. Martin Thörnquist – 29 poäng
12. Christer Olsén – 28 poäng
13. Johan Hellström – 19 poäng
14. Jan Herrström – 15 poäng
15. Carl von Essen – 6 poäng

Poäng totalt 20 km + sprint
1. Staffan Bergvall – 58 poäng Lilla klubbmästaren
2. Antonio Gozzo – 52 poäng
3. Janne Ask – 42 poäng
4. Jan Sönnert – 32 poäng
6. Christina Wahlstedt – 27 poäng
7. Johan Othelius – 27 poäng
8. Karolin Palmertz Cerne – 7 poäng
9. Mikael Käld – 3 poäng

Poäng totalt 10 km + sprint
1. Jukka Kivikoski – 62 poäng Minimästare
2. Johan Cerne – 51 poäng
3. Anders Lindström – 51 poäng
4. Esko Ekros – 39 poäng
5. Frank Troberg – 33 poäng
jon.jpg
Jon Bergström – stenhård Inlineåkare som gärna åker långt på Inlines när andan faller på, typ runt Mälaren eller ner till Göteborg. Jon är också TV-fotograf och tar gärna bilder till vår hemsida (se Nationaldagsspelen).